Žilina hlási, že je na urgent 2. typu pripravená

Zilina_urgent.jpg
Foto: FNsP Žlina
Pôvodne sa ním stať nemala, vláda však v stredu svoje rozhodnutie zmenila

Žilinská fakultná nemocnica je pripravená na zaradenie do siete urgentov 2 typu od 1. marca. „Moderný urgentný príjem vybudovali v žilinskej nemocnici ešte v roku 2011. Aktuálne spĺňa všetky opatrenia pre zaradenie do urgentného príjmu II. typu. nemocnica čaká na zazmluvnenie,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Nemocnica v Žiline pritom pôvodne mala mať len urgentný príjem prvého, teda nižšieho typu. Vláda však v stredu svoje rozhodnutie zmenila.

„Absolvovali sme mnoho rokovaní, keďže pôvodne sa so Žilinou v tejto sieti nepočítalo, no sme radi, že sme nakoniec dostali šancu,“ vyhlásil riaditeľ nemocnice Igor Stalmašek.

Drvivá väčšina starostlivosti je neodkladná

Žilinská nemocnica je najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v kraji. Podiel pacientov, ktorým je poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť, presahuje 80 % z celkového počtu.

„Plánované výkony sa dajú do určitej miery prispôsobiť, no nedokážeme naplánovať počet pacientov, ktorí k nám prídu s akútnymi problémami. Stanoviť na to nejaký obmedzený rozpočet sa proste nedá,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice.

Denne na urgentnom príjme a ústavných pohotovostných službách ošetrí v priemere 152 pacientov. To nedosahuje žiadna iná nemocnica v okolí.

Rozsiahla spádová oblasť

„Zaradenie do urgentov 2. typu práve reálnejšie reaguje na tieto skutočné výkony a zdravotnú starostlivosť, ktorú už dnes síce v takomto rozsahu poskytujeme, no zatiaľ je pre nás značne stratová,“ vysvetlil Stalmašek.

Vysoký počet pacientov vychádza zo spádovej oblasti. Významnú úlohu zohráva aj kľúčová poloha v rámci dopravnej oblasti.

„Staráme sa o jeden z najväčších okresov – Žilinu, tiež Bytču, Kysucké Nové Mesto, v niektorých odbornostiach je to i Čadca a dokonca časť Považskej Bystrice. Spolu to predstavuje spád štvrť milióna obyvateľov,“ uzavrel generálny riaditeľ nemocnice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina