Žilinská nemocnica má problém s personálom a situácia s koronavírusom sa kriticky zhoršila

Covid, koronavírus, nemocnica
Aktuálne je v COVID pavilóne hospitalizovaných 38 ľudí, ich zdravotný stav sa v mnohých prípadoch veľmi rýchlo zhoršuje. Foto: ilustračné, SITA/AP

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline sa kriticky zhoršila situácia v súvislosti s hospitalizáciou a vývojom zdravotného stavu pacientov s ochorením COVID-19.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, v priebehu minulého týždňa začal výraznejšie stúpať počet hospitalizácií pacientov s ochorením COVID-19, len za uplynulý víkend od piatka prijali 17 nových pacientov.

Koronavírus komplikujú pridružené ochorenia

Aktuálne je v COVID pavilóne hospitalizovaných 38 ľudí, ich zdravotný stav sa v mnohých prípadoch veľmi rýchlo zhoršuje, pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje už deväť ľudí, z nich osem je v kritickom stave.

Viac o téme: Koronavírus

„Tri štvrtiny z celkového počtu hospitalizovaných pacientov sú nezaočkovaní. Zaočkovaní pacienti, ktorí si vyžadujú hospitalizáciu, sú vo všetkých prípadoch ťažko chorí s inými pridruženými ochoreniami, prevažne onkologickí pacienti alebo s vážnymi kardiologickými ťažkosťami. Najmladší hospitalizovaný pacient má 21 rokov, nie je zaočkovaný a nemá pridružené diagnózy,“ popisuje hovorkyňa s tým, že ochoreniu v žilinskej nemocnici podľahlo od začiatku septembra už sedem ľudí.

Problém s personálnym pokrytím

V rámci Žilinského kraja je najviac pacientov hospitalizovaných v žilinskej nemocnici a v nemocnici v Čadci, pričom obe nemocnice nemajú infekčné ani pľúcne oddelenie.

„Máme preto veľký problém s personálnym pokrytím COVID oddelenia a v tejto chvíli sme už nútení obmedzovať tímy zdravotníkov na takzvaných bielych oddeleniach, keďže nemáme inú možnosť, ako pokryť služby a poskytnúť starostlivosť o ťažko chorých pacientov s ochorením COVID-19,“ objasňuje Záteková a dodáva, že na pondelok zvolala žilinská nemocnica mimoriadny krízový štáb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Záteková
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica Žilina