Žilinský kraj hlási výrazné zhoršenie epidemickej situácie, najhoršie je na tom nemocnica v Čadci

Covid, koronavírus, nemocnica
Foto: ilustračné, SITA/AP

Epidemická situácia v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) sa zhoršuje, v štyroch župných nemocniciach sa lieči na ochorenie COVID-19 spolu 66 pacientov.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Najkritickejšia situácia je v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, kde za posledných 24 hodín prijali 18 nových pacientov. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

Pacienti potrebujúci podporu dýchania

Župné nemocnice doposiaľ reprofilizovali 164 lôžok a v prípade nárastu hospitalizácií sú pripravené na ďalšiu reprofilizáciu.

„Pre pacientov s ochorením COVID-19 je vyčlenených 42 invazívnych a 23 neinvazívnych umelých pľúcnych ventilácií. Aktuálne je z nich už 18 obsadených pacientmi, ktorých zdravotný stav sa výrazne zhoršil a vyžaduje si podporu dýchania,“ uviedla Lašová.

Fungovanie vakcinačnej linky

Krajská samospráva sa aj naďalej snaží vyzývať obyvateľov na očkovanie, vakcinačná linka VakciZuzka od polovice júla zaočkovala už takmer 5-tisíc obyvateľov. V stredu 6. októbra prvý raz vyrazila medzi stredoškolákov a zaočkovala 34 študentov námestovského gymnázia.

„Zaznamenali sme, že oproti predošlému obdobiu prijímame do našich nemocníc aj mladých ľudí, u ktorých má priebeh ochorenia veľmi prudký a nepriaznivý vývoj. Pri delta variante vek už nie je rozhodujúci,“ doplnila riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia LašováSilvia Pekarčíková
Firmy a inštitúcie Kysucká nemocnica ČadcaŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)