Zimné mesiace sú pre ošetrenia kože najvhodnejšie. Avšak pozor, nie každý laser je dobrou voľbou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Znamienko, rakovina kože, melanóm
Zimné mesiace sú vhodné na odstránenie rozšírených cievok, bradavíc, pigmentácie, tetovaní alebo tiež chĺpkov. www.thinkstockphotos.com

Laser láka ženy aj mužov, ktorí si chcú nechať odstrániť rozšírené cievky, bradavice, pigmentácie, tetovania alebo tiež chĺpky. Pomáha liečiť akné, obľúbený je aj pri fotorejuvenizácii, teda pri omladení rúk, tváre či dekoltu.

A práve zima je ideálny čas na absolvovanie laserových procedúr. Laserové ošetrenie sa totiž nepriatelí s UV žiarením, preto nie je vhodné podstúpiť tieto zákroky v letných mesiacoch.

„Klient by pred ošetrením nemal byť približne štyri až šesť týždňov vystavený priamemu slnečnému žiareniu, veľmi dôležitá je aj dôsledná ochrana po ošetrení,“ uvádza doktorka Jana Holešovská z medicínskeho centra v Poprade.

Pľuzgiere a jazvy

Zimné mesiace sú ideálnym obdobím na absolvovanie skrášľujúceho zákroku hlavne preto, lebo po laserovom ošetrení je podľa lekárky potrebné približne mesiac chrániť pokožku používaním krému s vysokým ochranným UV faktorom.

„Ak by sme tesne po zákroku vystavili ošetrenú časť slnečnému žiareniu, mohlo by dôjsť k prejavom popálenia pokožky až tvorbe pľuzgierov, k zmenám sfarbenia pokožky, hyperpigmentáciám, dokonca k tvorbe jaziev,“ upozorňuje Holešovská.

Každému laserovému ošetreniu by mala predchádzať konzultácia s lekárom, ktorý po zhodnotení celkového stavu určí, aký druh laserového ošetrenia je pre daného klienta či pacienta vhodný a preberie s ním výhody aj možné komplikácie.

Zlepšenie stavu pokožky

Využitie lasera v estetickej medicíne je viacúčelové, okrem odstraňovania materských znamienok či chĺpkov si v poslednom obodbí na Slovensku získala pozornosť napríklad aj procedúra nazvaná fotorejuvenizácia.

Ide o metódu, ktorá pracuje na báze intenzívneho pulzného svetla a využíva princíp zničenia vybraných buniek teplom. Svetlom sa cielene prehrievajú farebné zmeny pokožky, ktoré sa následne odstránia, ako vysvetľuje Holešovská s centra Medicor.

V hlbších vrstvách dochádza k deštrukcii poškodených vlákien a k formovaniu nového kolagénu. Laicky povedané, k oddialeniu starnutia. Aj keď laserové ošetrenie takto môže výrazne zlepšiť stav a štruktúru pokožky, nie každý laser je dobrou voľbou.

Kľúčové je kto a kedy

Laserový zákrok dnes totiž môžete absolvovať v medicínskych centrách, na klinikách estetickej medicíny a plastickej chirurgie, ale aj v bežných kozmetických či „beauty“ salónoch. S výhodnými ponukami však prichádza aj riziko.

Škodu môžu spôsobiť nesprávne zvolené prístroje, ale aj pracovník salóna, ktorý nemá dostatok odborných znalostí. Laser v rukách neodborného personálu môže pokožku trvalo poškodiť, čo sa prejaví vo forme nezvratných porúch pigmentácií, jaziev či nekrózy.

Internet je plný negatívnych skúseností po rôznych takýchto zákrokoch, väčšinou súvisia práve s tým, v akom období sa ošetrenia pleti uskutočnili. Jeseň či jar sú pri kožných procedúrach tiež vhodné, avšak zimné mesiace sú najbezpečnejšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Holešovská