Zmena systému zdravotnej starostlivosti je podľa lekárov nevyhnutná

SLK Slovenská lekárska komora
Foto: vZdravotnictve.sk

Zmena systému zdravotnej starostlivosti je podľa lekárov nevyhnutná. Podľa odborníkov zo Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) a Slovenskej lekárskej komory (SLK) je v prvom rade dôležité prijať legislatívnu úpravu štátom garantovaného nároku na dostupnú a bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

Má sa tiež definovať verejný charakter vlastníctva finančných prostriedkov z odvodov povinného zdravotného poistenia a zabezpečiť ich transparentné využívanie.

Štát má podľa lekárov prevziať plnú kontrolu a zodpovednosť za verejnú sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Kým sa nenapraví systém, ľudia spokojní nebudú

Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Šteňo, pokiaľ sa nenapraví celý systém zdravotníctva, nebude možné dosiahnuť zvýšenie spokojnosti občanov s naším zdravotníctvom.

Ide nám o prospech pacientov. Vzťah lekára a pacienta nie je vzťahom obchodníka a klienta. Vyžaduje si odbornosť, osobnú zainteresovanosť a je upravovaný normami,“ doplnil prezident SLS Ján Breza.

Pre nasledujúci vzdelávací cyklus sa majú podľa lekárskych odborníkov vytvoriť podmienky na prípravu zvýšeného počtu zdravotníckych pracovníkov.

Vytvoriť sa majú tiež legislatívne podmienky pre výkon zdravotníckych povolaní občanmi z tretích krajín tak, aby bola zabezpečená odbornosť a kvalita ich výkonu.

Ponúkajú svoju pomoc

Rozpočet na zdravotníctvo sa má podľa odborníkov systematicky navyšovať tak, aby výška prostriedkov z verejných zdrojov dosiahla minimálne priemernú výšku verejných výdavkov štátov EÚ.

Má sa tiež začať výstavba a dobudovanie Univerzitnej nemocnice v Bratislave a Martine. Po výstavbe a rekonštrukcii nemocníc v krajských mestách majú dosiahnuť úroveň aktuálnej medicínskej vedy.

Slovenská lekárska spoločnosť a Slovenská lekárska komora ponúkajú predstaviteľom politických strán zmenu systému zdravotnej starostlivosti.

Prijali spoločnú deklaráciu

Na odbornej konferencii odborníci zo slovenského zdravotníctva, lekárskych fakúlt, nemocníc, vyšších územných celkov, ako aj niektorí predstavitelia politických strán prijali spoločne deklaráciu.

Účastníci konferencie vyzvali zástupcov politických strán, ktoré sa uchádzajú v blížiacich sa voľbách o dôveru občanov, aby v prípade účasti v budúcej vláde presadili ako súčasť vládneho programu nimi navrhovanú zmenu.

Ponúkame im pomocnú ruku a veríme, že vláda, ktorá vzíde z parlamentných volieb, si bude vedomá potreby zásadnej reformy slovenského zdravotníctva. Iba spoločenský konsenzus dokáže vyviesť slovenské zdravotníctvo z bludného kruhu,“ uzavrel prezident SLK Marian Kollár.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BrezaJuraj ŠteňoMarian Kollár
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komoraSLS Slovenská lekárska spoločnosť