Zmenami v zmluvách s Dôverou sa podarilo zvýšiť prevenciu aj dostupnosť špecialistov

lekár, dieťa
Foto: ilustračné, Getty Images

Parametre kvality zavedené do zmlúv poisťovne Dôvera s ambulantnými lekármi prinieslo ovocie. Ako na utorňajšej tlačovej besede povedal riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti Marian Faktor, spolupráca lekárov a poisťovne priniesla posun k lepšiemu.

V prvom rade sa zlepšila dostupnosť špecialistov. Podarilo sa totiž znížiť počet návštev u špecialistu a do starostlivosti všeobecných lekárov sa tak pacient vráti skôr.

Dôsledkom je, že sa kapacity špecialistov uvoľnili na naberanie nových pacientov.

Od októbra 2018 do marca 2019 ošetrili špecialisti o 83 684 poistencov Dôvery viac ako v rovnakom období pred rokom,“ zdôraznil Faktor.

Spotreba antibiotík klesla

Dôvera pred rokom avizovala zvýšenie úhrad pediatrom na CRP vyšetrenia. Pomocou nich lekár zisťuje, či je ochorenie bakteriálneho pôvodu a mal by predpísať antibiotiká.

Lekári navyše podľa Faktora viac začali komunikovať s pacientmi, resp. s rodičmi chorých detí. Vysvetľujú im, že nie vždy sú na vyliečenie choroby potrebné antibiotiká.

Výsledok sa dostavil. Náklady na antibiotiká predpísané pediatrami klesli o 3,5 percenta. Medziročný nárast nákladov na všetky lieky bol pritom 6,6 percenta.

Viac prevencie aj využívania elektronických služieb

Dôvera tiež motivuje lekárov, aby sa viac starali o preventívne prehliadky svojich pacientov. Podľa Faktora začali pacientov pri iných návštevách upozorňovať na preventívne prehliadky.

Zabralo to. U všeobecných lekárov pre dospelých Dôvera zaevidovala nárast absolvovaných preventívnych prehliadok o 7,5 percenta. U pediatrov  to bol nárast o jedno percento a v prípade gynekológov o tri percentá. (Preventívky v týchto dvoch prípadoch však neboli takým problémom, zanedbávajú ich najmä dospelí pacienti.)

Vďaka motivácii prudko rástlo aj využívanie elektronických služieb, ako zasielanie faktúr do poisťovne, prístup k žiadankám na zobrazovacie vyšetrenia a k ich výsledkom. Až 305-percentný nárast nastal v prípade bezpečnej medikácie, čiže elektronickej kontroly užívaných liekov a ich interakcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Faktor
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa