Zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov

lieky
Foto: Thinkstock

Zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho, hovorí Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) na tlačovom brífingu.

Ministerstvo zdravotníctva chce zmeny uskutočniť ešte pred voľbami. Okrem revízie úhrad je to aj pripravovaná zmena zákona, ktorá obmedzí možnosť kompenzovať doplatky za lieky.

Celkový dopad bude citeľný na pacientov v obzvlášť senzitívnych oblastiach ako onkológia, neurológia, diabetes či psychiatria,“ informovala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Dvojtisícový doplatok za balenie

Prvé dôsledky sú podľa asociácie citeľné už od 1. októbra tohto roka, a to najmä pre pacientov v oblastiach onkológie, onko-hematológie a reumatoidnej artritídy.

Doplatky za balenia liekov sa zvýšia o niekoľko desiatok eur za balenie. V hraničnom prípade onko-hematológie až na 2 166 eur za balenie,“ konštatoval viceprezident AOPP Dominik Tomek.

Ministerstvo zdravotníctva ešte pracuje na revízii úhrad liekov k januáru. Na základe predbežných analýz však podľa Tomeka hrozí navyšovanie doplatkov opäť v oblasti neurológie, a to pre pacientov s epilepsiou, ale aj sklerózou multiplex.

Dostupnosť začína byť problémom

Tento proces sa podľa asociácie opakuje druhý rok a zatiaľ sa vždy podarilo dosiahnuť kompromis. Teraz však začína zlyhávať.

Ak budú všetky tieto zmeny v úhradách aj doplatkoch platné, zhoršia dostupnosť liekov pre slovenských pacientov. Slovensko a celá Európa začína zápasiť s nedostupnosťou niektorých liekov. Jednou z príčin je aj zlá alebo nevhodná regulácia v oblasti úhrad za lieky,“ informoval viceprezident AOPP.

Ako Tomek konštatoval, asociácia chápe výchovný efekt doplatku, ktorý upozorní na fakt, že žiadny liek nie je zadarmo. Sú však podľa neho prípady, kedy je doplatok neakceptovateľný z medicínskych aj sociálnych dôvodov.

Boli by sme veľmi radi, keby došlo k takým dohodám, aby slovenský pacient nemusel zháňať lieky za hranicami. Základom každej liečby je duševná pohoda a vyrovnanosť pacienta a dôvera v zdravotný systém,“ dodala Mária Lévyová.

AOPP podľa jej prezidentky chce, aby sa pacient dostal k adekvátnej liečbe a mal právo na život.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominik TomekMária Lévyová
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov