Zmutovaný koronavírus z Kalifornie je zrejme odolný voči vakcínam. Odborník tvrdí, že za to môžu nezaočkovaní ľudia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, Kalifornia, USA
Foto: ilustračné, SITA/AP

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) rozdeľuje varianty vírusu SARS-CoV-2 na tri druhy podľa toho, aké závažné následky šírenia konkrétnej mutácie odborníci očakávajú.

Najmenej „škodlivým“ je takzvaný variant záujmu, ktorý býva často infekčnejší. Druhým typom je variant obavy, u ktorého už vedci zaznamenali jasnú zmenu v správaní sa oproti pôvodnému koronavírusu. Sem patria varianty Alfa aj Delta.

Posledný druh je variant vážnych následkov, ktorý môže byť odolný diagnostike, liečbe či očkovaniu. Do tejto kategórie zrejme patrí variant Epsilon, ktorý objavili začiatkom tohto roka v americkom štáte Kalifornia.

Podľa medzinárodného tímu vedcov, ktorí minulý týždeň zverejnili svoju štúdiu o variante Epsilon v odbornom magazíne Science, je tento kmeň odolný voči protilátkam vytvoreným vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

Nezaočkovaní jedinci

Viacerí si kladú otázku, prečo počet nových, často omnoho nebezpečnejších variantov, v posledných mesiacoch tak závratne stúpa. Podľa amerického doktora, profesor Williama Schaffnera, za to môžu hlavne nezaočkovaní jedinci.

Expert na infekčné choroby z Vanderbilt University sa pre CNN vyjadril, že „nevakcinovaní ľudia sú potenciálnymi továrňami pre varianty“ a dodal tiež, že „čím viac neočkovaných ľudí je, tým viac možností na množenie vírusu existuje“.

Schaffner vysvetlil, že mutácie vírusu vznikajú pri jeho replikácií, teda množení. Možnosť replikácie však koronavírusu dávajú práve nezaočkovaní ľudia. Čím viac ľudí sa zaočkuje, tým menej nových variantov by teda malo vznikať.

Ak sa totiž vírus pokúsi infikovať človeka s už vybudovanou imunitou, môže zlyhať, ale môže aj uspieť. V takom prípade však spôsobí len miernu alebo bezpríznakovú infekciu. Keďže je však imunitný systém rýchlo aktivovaný, vírus sa ďalej nereplikuje.

Smrtnejší variant?

Vo väčšine krajín sveta bol doteraz dominantný variant Alfa, ktorý sa prvýkrát objavil ešte vlani v Spojenom kráľovstve a najčastejšie sa vyskytujúcim je stále aj na Slovensku. Očakáva sa však, že ho čoskoro vystrieda variant Delta pochádzajúci z Indie.

Zatiaľ sa však vakcíny ukazovali ako účinné proti všetkým novo sa objavujúcim kmeňom koronavírusu, no v prípade variantu Epsilon vedci upozorňujú na možné problémy, a to odolnosť dokonca aj voči účinnejším mRNA vakcínam.

„Čím viac dovolíme vírusu sa šíriť, tým viac šancí na zmenu bude mať,“ upozornila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ešte minulý mesiac. Skôr ako očakávali sa ukázalo byť toto tvrdenie pravdivé.

Celková zaočkovanosť ľudskej populácie však stále neprekročila ani 24 percent, na Africkom kontinente je zaočkovaných dokonca iba 2,68 percenta obyvateľov. Ak sa tempo očkovania nebude zvyšovať, omnoho smrtnejší variant koronavírusu tu môžeme mať hneď.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe William Schaffner
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbVanderbilt UniversityWHO Svetová zdravotnícka organizácia