Známy nemecký profesor na videu opísal vývoj pandémie: Z koronavírusu sa môže stať prechladnutie

Virológ Christan Drosten. Foto: Youtube/ORF

Profesor Christian Drosten patrí medzi popredných nemeckých virológov a odborníkov na nový koronavírus. Už v minulosti sa jeho meno spájalo so skúmaním a testovaním vírusu SARS. Drosten je aktuálne poradcom nemeckého ministra zdravotníctva a jeho názory formujú správanie verejnosti voči SARS-Cov-2.

V rozhovore, ktorý poskytol rakúskej televízii ORF, označil nový koronavírus za nebezpečný a sčasti ho prirovnal k španielskej chrípke. Na rozdiel od nej však usmrcuje najmä staršie generácie.

Porovnanie pandémie so silnou sezónnou chrípkou Drosten označil za mylné, pretože smrtnosť koronavírusu je 10 až 20-krát vyššia než pri chrípke. Štúdie podľa Drostena naznačujú, že mu podlieha 0,5 až jedno percento nakazených.

Imunita zrejme nebude dlhodobá

Vedec prognózuje zvládnutie pandémie, aj napriek tomu, že po prekonaní ochorenia získame len čiastočnú imunitu. „Z koronavírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie, vieme, že sa nimi môžeme nakaziť opakovane, a to bez ohľadu na to, že sa každý rok nemenia ako vírus chrípky,“ vysvetľuje odborník, podľa ktorého si telo imunitu uchová ešte 2-3 roky a po nich je organizmus voči infekcii znova vnímavý.

To však neznamená, že ochorenie bude mať opäť ťažký priebeh, lebo čiastočná ochrana telu ostáva aj po prekonaní vírusu. „Z nebezpečného vírusu sa môže stať len obyčajné prechladnutie, ktoré sa objavuje opakovane,“ predpokladá.

Každý desiaty sa nakazí dotykom

Podľa profesora Drostena je pravdepodobnosť nákazy v exteriéri oveľa menšia ako v interiéri, pretože aerosólové častice sú v pohyblivej vzduchovej mase lepšie rozptýlené a majú menší dosah. Dodržiavať preventívne opatrenia a odstup je však nevyhnutné aj vonku.

Riziko tiež predstavuje telesný kontakt, napríklad podanie ruky. Podľa britských vedcov sa zhruba 10 percent infikovaných nakazilo prostredníctvom dotyku s povrchom, na ktorom bol zachytený vírus. Preto je dôkladná hygiena rúk nevyhnutná.

V zime môže nastať ďalší „lockdown“

Vedec zároveň nevylúčil príchod druhej vlny pandémie po lete. Ak pribudne veľa nakazených, v zimných mesiacoch by mohlo by dôjsť k ďalšiemu „lockdownu“. Podľa virológa sme svedkami historickej pandemickej etapy, o ktorej budeme hovoriť ešte ďalšie desaťročia, podobne ako o španielskej chrípke.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christian Drosten