Zodpovednosť za očkovanie vakcínou Sputnik V budú mať lekári. Nech ju podáva sám minister, odkazujú

Virus Outbreak Algeria
Ruská vakcína Sputnik V. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Na Slovensko v pondelok dorazilo prvých 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V, ktorá v spoločnosti spôsobuje rozbroje. Vláda sa objednaním ruskej očkovacej látky snaží vyriešiť problém s meškajúcimi dodávkami Európou schválených vakcín.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) preto udelil Sputniku V výnimku. Viaceré odborové združenia však povolením pobúril, nakoľko zodpovednosť za očkovanie ruskou vakcínou, ktorú Európska lieková agentúra (EMA) neschválila, majú prebrať lekári.

V Povolení na terapeutické použitie neregistrovaného lieku sa doslova píše: „Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.“ Viacerí z nich túto formuláciu považujú za „alibizmus“.

Bežná prax

Ministerstvo zdravotníctva SR sa osočovaniu bráni. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová pripomína, že ide o bežnú prax a v podobných prípadoch podávania neregistrovaných liekov sa vždy postupuje rovnako.

„Tak, ako pri podaní každého neregistrovaného lieku, ktorý ministerstvo zdravotníctva umožňuje podať pacientovi na výnimku, aj v tomto prípade preberá plnú zodpovednosť lekár,“ informuje Eliášová v stanovisku.

Podľa jej slov rezort ročne vydá niekoľko stoviek výnimiek na neregistrované lieky pre ľudí, ktorí bojujú o život alebo vyčerpali všetky možné dostupné varianty liečby a vždy je za ich použitie zodpovedný ošetrujúci lekár.

Oficiálna cesta

Potvrdil to aj Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL). „Štandardne za neregistrovaný liek zodpovedá lekár, ktorý ho podá alebo ktorý odporučí takúto liečbu. To je, bohužiaľ, z legislatívneho hľadiska štandardné,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk.

Čo však podľa Šótha štandardné už nie je, to je spôsob, akým sa ruská vakcína dostala na Slovensko. Nikto z vládnych predstaviteľov oficiálnou cestou o vakcínu Sputnik V ruskú stranu nepožiadal, takže sme sa k nej určite nedostali bežným spôsobom.

„Vnímam to ako absolútne neštandardné, aby pristálo lietadlo s niečím, o čom ani nevieme, kto to priniesol a prečo to priniesol, pretože vláda podľa mňa minulý týždeň neodsúhlasila nákup vakcíny Sputnik V,“ pripomenul Šóth.

Rovnako aj Ivermectin

Minister Krajčí síce dostal za úlohu vakcínu vyvinutú Gamalejovým národným výskumným centrom objednať, avšak Šóth nezaregistroval, že by sa niečo také zrealizovalo, čo podľa neho naznačujú aj ministrove ďalšie kroky.

„Do Košíc priletí lietadlo, nevieme odkiaľ, privezie dve škatule niečoho, nevieme čoho, len to má navrchu napísané Sputnik V… Takže po tejto stránke, bohužiaľ, nemám dôveru v to, čo priviezli,“ doplnil prezident ASL.

Dodal tiež, že síce ide o podobný prípad ako pri neregistrovanom lieku Ivermectin, ale ten si aspoň prešiel legislatívnym procesom a Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) k nemu vydal stanovisko, čo sa pri Sputniku V zatiaľ nestalo.

Očkovať by mal sám minister

Eliášová tvrdí, že práve v spolupráci so ŠÚKL sa preverí šarža dovezenej ruskej vakcíny a následne sa oznámi, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii v utorok zároveň oznámil, že lekári ruskou vakcínou očkovať nemusia, ak nechcú.

Šóth tiež vysvetlil, že zatiaľ sa očkuje len vo vakcinačných centrách, takže zodpovednosť bude prenesená tam. Podľa Petra Visolajského, predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ), by mal vakcínu podávať sám Krajčí.

„Myslím, že od pána ministra, lekára, by bolo veľmi zodpovedné, že v prvý deň očkovania vakcínou Sputnik V, bude on sám indikovať a podávať túto vakcínu dobrovoľným záujemcom,“ uviedol na sociálnej sieti Visolajský.

Krajčího alibizmus

Konanie ministra označil za „alibizmus“ a dodal, že nemá odvahu niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutie. Visolajský nespochybňuje nákup vakcíny, ale keďže daná vakcína nemá registráciu, chýbajú k nej potrebné dáta.

„Ešte nikdy sa nestalo, že pán premiér a pán minister rozhodnú o podávaní neregistrovaného lieku, presviedčajú verejnosť, že ide o skvelý a bezpečný prípravok a potom minister zdravotníctva napíše list, kde uvedie, že plnú zodpovednosť za terapiu neregistrovaným liekom preberá ošetrujúci lekár,“ zhrnul Visolajský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíMarián ŠóthPeter VisolajskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyEMA Európska lieková agentúraGamalejovo národné výskumné centrumLOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSputnik VŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv