Zoznamy náhradníkov nie sú len pre chronicky chorých. Kto má v ktorom kraji nárok na prednostné očkovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, očkovanie, vakcinačné centrum

Na Slovensku sa uplynulý týždeň prekročila hranica dva milióny podaných dávok očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Počet úplne zaočkovaných ľudí sa blíži k 700-tisíc, čo je však stále ďaleko za cieľom, ktorý si stanovilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Podľa Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 by vakcínu malo dostať aspoň 60 percent obyvateľov, k tomu však treba zaočkovať ešte ďalších viac ako 2,6 milióna ľudí.

Aj keď je aktuálne otvorená registrácia pre všetky vekové kategórie od 16 rokov, mnohí stále váhajú. Niektorí sa obávajú bezpečnosti vakcín, ďalší čakajú na spustenie očkovania ruskou vakcínou Sputnik V.

Iní však majú práve opačný problém, a tým je, že aj keď sa zaočkovať chcú, už niekoľko týždňov čakajú v Čakárni na termín. Hlavne mladšie ročníky sú často ochotné cestovať za vakcínou aj stovky kilometrov.

Možno pritom majú nárok na prednostné očkovanie v rámci svojho kraja a ani o tom nevedia. Riešením teda pre nich môže byť prihlásenie sa do zoznamu náhradníkov. Ako tento proces v jednotlivých krajoch vyzerá?

Košický kraj

Košický samosprávny kraj (KSK) má vlastný registračný systém náhradníkov, ktorý uprednostňuje prihlásených ľudí podľa veku. Záujemcovia sa môžu nahlasovať na očkovanie ako náhradníci cez webový portál www.ockovanieksk.sk.

Čakacie doby sú individuálne, od niekoľkých hodín do niekoľkých dní, čo závisí najmä od veku záujemcu. Kraj však pri výbere náhradníkov primárne spolupracuje so zdravotnými poisťovňami a všeobecnými lekármi, ktorí nahlasujú pacientov podľa diagnóz.

„Pri výbere náhradníkov spolupracujeme aj s firmami, ktorých zamestnanci pracujú v kritickej infraštruktúre a doposiaľ neboli zaočkovaní,“ uviedla hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková a doplnila, že aj títo sú pozývaní na očkovanie ako náhradníci.

Ide konkrétne o zdravotnícky personál, ľudí pracujúcich v sociálnych službách, učiteľov, predavačov, zamestnancov v prímestskej aj mestskej doprave.

„Čo sa týka očkovania tehotných žien, komunikujeme s ministerstvom, za akých podmienok ich je možné očkovať,“ dodala Terezková.

Prešovský kraj

Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK), portál vZdravotníctve.sk informovala, že „cez registračných systém PSK neuprednostňujeme žiadnych náhradníkov“. Pri registrácii náhradníkov postupujú striktne podľa ustanovení vyhlášky.

Záujemca o očkovanie sa teda v Prešovskom kraji ako náhradník nemôže prihlásiť sám, môže ho prihlásiť iba ambulantný lekár, ktorý má prístup do registračného systému PSK pre náhradníkov.

Náhradníci, ktorí čakajú na vakcínu od spoločnosti AstraZeneca, sú pozvaní na očkovanie mailom a majú rovno pridelený termín. Náhradníci pre očkovanie vakcínou Pfizer/BioNTech sú pozývaní rovnako mailom, následne ich však telefonicky osloví koordinátor vakcinačného centra.

Banskobystrický kraj

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) má v prevádzke systém nahradnici.sk, do ktorého sa môžu prihlasovať všetci obyvatelia tohto kraja vo veku 18 a viac rokov. Náhradníci sú vyberaní a prioritizovaní v súlade s platnou vyhláškou rezortu.

„Tento systém zároveň slúži pre registráciu imobilných a registráciu osôb pre očkovanie mobilnými očkovacími jednotkami priamo v obciach,“ doplnila Lenka Štepáneková z oddelenia komunikácie BBSK.

Upozornila tiež, že systém nenahrádza registráciu na očkovanie cez stránky ministerstva zdravotníctva či Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Priemernú čakaciu dobu však podľa Štepánekovej nie je možné určiť.

„Závisí od preferencií zaregistrovaného náhradníka, či už v prípade očkovacej látky alebo konkrétneho vakcinačného centra, tiež od dodávok vakcín a od toho, koľko ľudí sa na svoj pôvodný termín bez odhlásenia nedostaví, čím vytvorí priestor pre náhradníkov,“ uviedla.

Žilinský kraj

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) postupuje pri koncipovaní zoznamov náhradníkov na očkovanie takisto podľa vyhlášky, ktorá presne stanovuje kritériá pri zaraďovaní záujemcov. Rozhodujúcim je zdravotné postihnutie pacienta, ktoré vyhláška delí na tri úrovne.

Konkrétne ide o pacienta s ťažkým zdravotným postihnutím, so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19 a so stredne závažnou chorobou zvyšujúcou toto riziko.

„Žilinský kraj pripravil informačný systém, do ktorého náhradníkov nahlasujú výlučne lekári, nakoľko si myslíme, že lekári najlepšie poznajú stav svojich pacientov,“ informovala portál vZdravotníctve.sk Lucia Lašová, hovorkyňa ŽSK.

Po evidencii pacienta jeho ošetrujúcim lekárom príde človeku sms správa o tom, že bol zaradený na zoznam náhradníkov. Tento zoznam je prístupný všetkým vakcinačným centrám v kraji, aktuálne je ich 16. Následne si centrá z tohto zoznamu vyberajú.

Čas, ktorý uplynie od zaradenia na zoznam po pridelenie termínu, je individuálny a závisí aj od lokality. Niektoré vakcinačné centrá evidujú nedostatok záujemcov o očkovanie aj v štandardných termínoch, napríklad okres Námestovo.

V Žilinskom okrese zase počet záujemcov vysoko prevyšuje kapacity centra. „Ak nebude k dispozícii dostatok náhradníkov, Žilinský kraj je pripravený otvoriť systém prihlasovania aj pre verejnosť,“ doplnila Lašová.

Trenčiansky kraj

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), konkrétne odbor zdravotníctva a sociálnej pomoci, eviduje tých náhradníkov na očkovanie, ktorí sa prihlásia telefonicky na čísle 032/65 55 150 alebo elektronicky na adrese zdravotnictvo@tsk.sk.

Majú tiež možnosť zaevidovať sa aj priamo vo veľkokapacitných krajských očkovacích centrách v Trenčíne a Prievidzi, ako uviedla Lenka Kukučková z komunikačného oddelenia TSK. Župa v rámci svojich veľkokapacitných očkovacích centier postupuje v súlade s vyhláškou.

„Ak sa na očkovanie v daný deň nedostavili do veľkokapacitných krajských očkovacích centier všetky osoby objednané prostredníctvom centrálneho objednávacieho systému, sú telefonicky pozývaní na očkovanie náhradníci,“ vysvetľuje Kukučková.

Prioritne sa ide podľa veku, následne majú prednosť osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a so závažnými diagnózami, ktoré významne zvyšujú riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

„Takými sú pacienti s onkologickými, kardiovaskulárnymi a respiračnými ochoreniami, diabetes mellitus, osoby so závažnými psychiatrickými diagnózami a podobne. Ďalšie poradie je v súlade s uvedenou vyhláškou,“ doplnila Kukučková.

Ako rýchlo sa náhradník dostane k vakcíne závisí aj v TSK od viacerých faktorov. Ak sa zapísal do zoznamu náhradníkov vo veľkokapacitnom očkovacom centre a je z vekovej skupiny, ktorá sa očkuje, môže byť telefonicky kontaktovaný aj hneď v ten deň.

Najčastejšie sa tak stane večer po 18:00 hodine, prípadne na druhý deň. Vo veľkokapacitných očkovacích centrách v správe Trenčianskeho kraja sa očkuje v sobotu aj v nedeľu.

Nitriansky kraj

Ako informovala Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), náhradníkov evidujú podľa vyhlášky. Registrovať sa môžu na stránke NSK vo formulári na prihlasovanie náhradníkov.

Viac o téme: Koronavírus

Lekár NSK Ľubomír Ševčík doplnil, že „kraj náhradníkov telefonicky kontaktuje na základe voľných kapacít v príslušný týždeň, keď sa ozvali“.

Trnavský kraj

Trnavský samosprávny kraj (TSK) sa rovnako riadi očkovacou stratégiou, ktorú určuje ministerstvo zdravotníctva. Prihlasovanie je určené pre ľudí zo skupín určených vyhláškou.

Obyvatelia vo veku od 18 do 50 rokov s ťažkým zdravotným postihnutím, s ťažkou alebo stredne ťažkou diagnózou sa môžu prihlásiť cez osobitne vytvorenú stránku cakarenTT.sk.

Bratislavský kraj

V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) okrem ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) ľudí a pacientov so závažnými a stredne závažnými ochoreniami v rámci prihlásenia do zoznamu náhradníkov uprednostňujú aj darcov krvi a tehotné ženy v druhom a treťom trimestri.

Lucia Forman Habancová, hovorkyňa BSK tiež uviedla, že ponúkajú možnosť zaregistrovať sa ako náhradník aj záujemcom bez diagnóz v prípade, že ostanú nevyužité vakcíny.

Ťažko zdravotne postihnutí a pacienti so závažnými alebo stredne závažnými ochoreniami si so sebou na očkovanie musia priniesť preukaz ŤZP alebo lekársky posudok, darcovia krvi potrebujú preukaz darcu krvi alebo potvrdenie o udelení Janského či Kňazovického plakety.

V prípade, že bude voľný termín na očkovanie zo zoznamu náhradníkov, musí byť zaregistrovaná osoba pripravená sa dostaviť do vybraného očkovacieho centra, teda na Národný futbalový štadión v Bratislave alebo na Mestskú polikliniku v Pezinku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna TerezkováDaša JeleňováLenka KukučkováLenka ŠtepánekováĽubomír ŠevčíkLucia FormanLucia LašováOľga Prekopová
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíNSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)