Zubári bijú počas pandémie na poplach, počet preventívnych prehliadok rapídne poklesol

zubár
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. Kým v roku 2017 absolvovalo preventívnu prehliadku u zubára 42 % poistencov zdravotnej poisťovne Union, v minulom roku to bolo len 28 %.

Ide o masívny prepad, ktorý spôsobila pandémia koronavírusu. Informovala o tom hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Vyzývajú k prevencii

„Takéto čísla sme v prípade zubárov naozaj ešte nemali. Preto chceme povzbudiť ľudí – do konca roka sú ešte 4 mesiace na to, aby tú prevenciu stihli,“ uviedla riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union Elena Májeková.

Aj keď ide v prvom rade o zdravie, poctivé návštevy preventívnych prehliadok majú aj finančný rozmer. „Kto nechodí na prevenciu, musí si, podľa zákona, ošetrenia súvisiace so zubným kazom v nasledujúcom kalendárom roku platiť celé sám,“ upozornila hovorkyňa Unionu.

Ženy sú poctivejšie

V prevencii sú podľa dát Unionu poctivejšie ženy. K zubárovi a na dentálnu hygienu ich vo všeobecnosti chodí 57 %, kým mužov len 43 %. Ako ďalej uvádzajú štatistiky poisťovne, zubný kaz sa ročne objaví v priemere až na dvoch zuboch.

Platí, že čím neskôr sa ošetrí, tým to viac bolí a tiež je to aj drahšie, lebo sa nedáva jednoplôžková, ale napríklad hneď trojplôžková plomba. Na zaplatenie účtov u zubára môžu ľudia využiť aj finančné príspevky, ktoré poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováElena Májeková
Firmy a inštitúcie Union zdravotná poisťovňa