Zubní lekári sú najviac ohrození koronavírusom

Zubári
Foto: ilustračné, GettyImages

Zubní lekári sú najviac ohrození poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, nakoľko ošetrujú pacienta vo vzdialenosti 20 až 30 centimetrov od ústnej dutiny. V tlačovej správe na to upozornila Slovenská komora zubných lekárov (SKZL). Ako uviedol jej prezident Igor Moravčík, komora si váži prístup predsedu vlády Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, že neopomenuli zubných lekárov.

V prvej vlne distribúcie respirátorov sú totiž zaradení medzi poskytovateľov s najvyššou mierou kontaktu s pacientmi. Zubní lekári podľa Moravčíka nevyhnutne potrebujú respirátory FFP3, celotelové overaly, chirurgické čiapky, jednorazové návleky na obuv, ochranné štíty pre opakované použitie a dezinfekciu na povrchy, ruky a inštrumentárium.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedla komora, obmedzenie prevádzky, respektíve zatvorenie zubných ambulancií môže spôsobiť zubným lekárom ekonomický kolaps. Následne tým skolabuje dostupnosť zubného ošetrenia. Zástupcovia komory preto poslali predsedovi vlády a kompetentným ministrom žiadosť, aby sa plánované vládne kompenzačné opatrenia vzťahovali aj na zubné ambulancie. Ich fungovanie je totiž následkom súčasnej situácie existenčne ohrozené.

„Financovanie zubných ambulancií je viazané na úhradu reálne poskytnutej zdravotnej starostlivosti a doplatkoch pacientov. Prípadné kompenzácie zo strany zdravotných poisťovní nepokryjú ani len fixné prevádzkové náklady zubných ambulancií, pretože zubné ambulancie sú financované viaczdrojovo,“ konštatoval prezident komory.

V ešte horšej situácii sú podľa neho zubní lekári, ktorí nemajú uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami a poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom len na priamu platbu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičIgor MoravčíkMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie SKZL Slovenská komora zubných lekárov