Zubári majú o očkovanie veľký záujem, väčšina sa o svojich pacientov vzorne stará aj počas epidémie

zubár
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Prieskum Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) potvrdil vysoký záujem zubných lekárov o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ako informovala špecialistka externej komunikácie SKZL Lujza Hanová, komora uskutočnila prieskum koncom februára.

Zúčastnilo sa ho takmer 1 200 zubných lekárov. Z nich takmer 86 percent uviedlo, že je zaočkovaných prvou dávkou vakcíny a takmer 80 percentnou druhou dávkou. Prezident komory Igor Moravčík uviedol, že to síce nie sú exaktné čísla, ale vzhľadom na to, že na prieskume sa zúčastnila tretina všetkých zubných lekárov, možno čísla považovať za relevantné.

Pre bezpečnosť pacientov robia maximum

„Patríme k odborom, kde riziko akejkoľvek infekčnej nákazy, nielen COVIDu-19, patrí medzi jedno z najvyšších, preto som rád, že zubní lekári majú v tejto otázke pomerne jasno a ich prístup je pragmatický a zodpovedný,“ doplnil prezident SKZL.

V prieskume sa komora pýtala tiež na to, akú zdravotnú starostlivosť aktuálne poskytujú zubné ambulancie svojim pacientom. Vyplýva z neho, že takmer 90 percent zubných ambulancií poskytuje plánovanú aj preventívnu zdravotnú starostlivosť. Ako komora uviedla, zubní lekári so svojimi dentálnymi tímami vyvíjajú maximálne úsilie pre bezpečnosť svojich pacientov.

Komora žiada infekčné zubné ambulancie

Komora v tejto súvislosti poukázala na to, že dlhodobo presadzuje zriadenie tzv. „infekčných“ zubných ambulancií. Permanentné infekčné ambulancie však nie sú zriadené dodnes. V súčasnosti pri ošetrovaní pozitívnych pacientov postupujú zubní lekári podľa metodického usmernenia ministerstva zdravotníctva, ktoré sa pravidelne aktualizuje.

Viac o téme: Koronavírus

„U pozitívnych ale aj karanténnych pacientov sa nevykonáva plánované zubné ošetrenie, pacienti sú ošetrovaní iba v neodkladných prípadoch a to iba v nevyhnutnom rozsahu. Určite budeme naďalej aktívne argumentovať opodstatnenosť a nevyhnutnosť zriadenia infekčných ambulancií. Je neprípustné, aby nás v 21. storočí akákoľvek epidemiologická situácia prekvapila nepripravených na zvládnutie optimálneho ošetrenia suspektných, karanténnych či infekčných pacientov,“ doplnil prezident komory Moravčík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MoravčíkLujza Hanová
Firmy a inštitúcie SKZL Slovenská komora zubných lekárov