Zubári v Deň ústneho zdravia upozorňujú na prevenciu

|
Foto: Pixabay.com

12. september je Dňom ústneho zdravia

Európska rada zubných lekárov za Deň ústneho zdravia vyhlásila 12. september na počesť narodenia zakladateľa Svetovej federácie zubných lekárov profesora Edouarda Charlesa Godona (1854).

Podľa tlačovej správy Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) je cieľom dňa upriamiť pozornosť aj na prevenciu a problematiku najčastejších ochorení nielen ústnej dutiny, ale aj na ochranu celkového zdravia človeka.

Nebezpečné infekčné ochorenia

Ústne zdravie sa netýka len zubov, ale aj okolitých tkanív, ďasien a parodontu, uviedli zubári. Zubný kaz a ochorenie parodontu sú najčastejšie chronické infekčné ochorenia, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie. Spôsobujú ochorenia iných orgánov ľudského tela, napr. infekcie srdca, obličiek, ale sú aj príčinou rizikovej gravidity spojenej s predčasným pôrodom a nízkou hmotnosťou novorodenca.

Komora vníma kriticky štatistické údaje o preventívnych prehliadkach, ktoré zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií. Z nich vyplýva, že v roku 2017 zaznamenali ambulancie zubnolekárskej starostlivosti 6 374-tisíc návštev a v evidencii mali 4 934 556 pacientov. Jeden evidovaný navštívil ambulanciu priemerne 1,29-krát za rok.

Zo všetkých evidovaných pacientov absolvovalo preventívnu prehliadku 53 % pacientov. Najviac prehliadok absolvovali deti. S vyšším vekom sa ich počet znižoval.

Treba začať u detí

SKZL apeluje najmä na rodičov, aby venovali maximálnu pozornosť čisteniu zubov u svojich detí už od jedného roka.

„Sme si vedomí, že práve vzdelávanie o ústnom zdraví je slabým miestom v uvedomení si jeho významu, preto SKZL v priebehu roka organizuje podujatia zamerané na edukáciu detí materských a základných škôl o význame ústnej hygieny s praktickým nácvikom čistenia zubov a o správnej výžive,“ uviedla predsedníčka Výboru SKZL pre prevenciu a hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská.

„Zamyslime sa preto všetci 12. septembra nad svojím ústnym zdravím a dajme si reálne ciele, čo pre seba a najmä svoje deti môžeme urobiť čo najskôr. Oplatí sa to pre zdravý úsmev, zdravé telo a ušetrené financie,“ píše sa v správe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SKZL Slovenská komora zubných lekárov