Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SKZL
Foto: vZdravotnictve.sk
8. 02. 2019 10:36 Zdravotníctvo od SITA

Zubní lekári by chceli mapu siete poskytovateľov zubno-lekárskej starostlivosti

Podiel výdavkov zdravotných poisťovní na stomatologické služby klesá.

Slovenská komora zubných lekárov bude v tomto roku iniciovať v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, vyššími územnými celkami, mestami a obcami vytvorenie reálnej mapy siete poskytovateľov zubno-lekárskej zdravotnej starostlivosti.

Diskutabilný je podľa komory aj spôsob financovania tejto starostlivosti. Podiel výdavkov zdravotných poisťovní na stomatologické služby klesá.

Z pôvodných 6 až 8 % to bolo v roku 2018 v priemere 3,1 %, u jednotlivých poisťovní iba 2,9 % z celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Z krajín s porovnateľným systémom zdravotného poistenia napríklad Česká republika dáva podľa Slovenskej komory zubných lekárov viac ako 4 %, Nemecko takmer 8 %.

Plne hradené výkony nie sú plne hradené

Úhrada zdravotných poisťovní za tzv. plne hradené výkony nepokrýva reálne náklady zubných ambulancií na tieto výkony, čo dokazuje podľa komory aj porovnanie cenníkov ambulancií s výškou úhrad zdravotnou poisťovňou.

Tieto výkony sú v praxi dotované príplatkami čiastočne hradených výkonov, čím dochádza podľa komory k vnútornému zadlžovaniu ambulancií.

V nasledujúcom období komora bude požadovať zachovanie existujúceho systému hradených, čiastočne hradených a nehradených výkonov.

Taktiež komora požaduje fixný príplatok v čiastočne hradených výkonoch. Fixný príplatok umožňuje aj sociálne slabším dostupnosť nákladnejšieho a komplexnejšieho ošetrenia, je ho možné regulovať podľa možností zdravotnej poisťovne.

Zároveň komora požaduje u plne hradených výkonov v základnom prevedení dosiahnuť reálnu cenu a pri alternatívnych liečebných postupoch by mala byť úhrada len do výšky základného liečebného postupu.

Zubných lekárov je málo

Podľa štatistiky Eurostatu z roku 2016 sa Slovensko umiestnilo na konci rebríčka v počte zubných lekárov na 100 tisíc obyvateľov. Slovensko je tretie od konca, zaostáva už len Malta a Poľsko.

Ani v roku 2018 sa situácia podľa komory nezlepšila. Chýba najmä stredná generácia.

Nie je taktiež podľa komory vyriešené zvýhodnenie doplatkov za ošetrenie pre pacienta ošetrovaného študentom. Táto skutočnosť znižuje možnosť ošetriť dostatočný počet pacientov so všetkými predpísanými výkonmi študentmi zubného lekárstva. Všade v EÚ podľa komory platí, že ak pacienta ošetruje študent zubného lekárstva, musí byť ošetrenie preňho lacnejšie.

Odporúčané články

Zubný amalgám by mal postupne skončiť, ministerstvo spúšťa národný plán opatrení Zubní lekári predĺžia zmluvy s Dôverou, spokojní však nie sú

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X