Zubní lekári by chceli mapu siete poskytovateľov zubno-lekárskej starostlivosti

SKZL
Foto: vZdravotnictve.sk
Podiel výdavkov zdravotných poisťovní na stomatologické služby klesá.

Slovenská komora zubných lekárov bude v tomto roku iniciovať v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, vyššími územnými celkami, mestami a obcami vytvorenie reálnej mapy siete poskytovateľov zubno-lekárskej zdravotnej starostlivosti.

Diskutabilný je podľa komory aj spôsob financovania tejto starostlivosti. Podiel výdavkov zdravotných poisťovní na stomatologické služby klesá.

Z pôvodných 6 až 8 % to bolo v roku 2018 v priemere 3,1 %, u jednotlivých poisťovní iba 2,9 % z celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Z krajín s porovnateľným systémom zdravotného poistenia napríklad Česká republika dáva podľa Slovenskej komory zubných lekárov viac ako 4 %, Nemecko takmer 8 %.

Plne hradené výkony nie sú plne hradené

Úhrada zdravotných poisťovní za tzv. plne hradené výkony nepokrýva reálne náklady zubných ambulancií na tieto výkony, čo dokazuje podľa komory aj porovnanie cenníkov ambulancií s výškou úhrad zdravotnou poisťovňou.

Tieto výkony sú v praxi dotované príplatkami čiastočne hradených výkonov, čím dochádza podľa komory k vnútornému zadlžovaniu ambulancií.

V nasledujúcom období komora bude požadovať zachovanie existujúceho systému hradených, čiastočne hradených a nehradených výkonov.

Taktiež komora požaduje fixný príplatok v čiastočne hradených výkonoch. Fixný príplatok umožňuje aj sociálne slabším dostupnosť nákladnejšieho a komplexnejšieho ošetrenia, je ho možné regulovať podľa možností zdravotnej poisťovne.

Zároveň komora požaduje u plne hradených výkonov v základnom prevedení dosiahnuť reálnu cenu a pri alternatívnych liečebných postupoch by mala byť úhrada len do výšky základného liečebného postupu.

Zubných lekárov je málo

Podľa štatistiky Eurostatu z roku 2016 sa Slovensko umiestnilo na konci rebríčka v počte zubných lekárov na 100 tisíc obyvateľov. Slovensko je tretie od konca, zaostáva už len Malta a Poľsko.

Ani v roku 2018 sa situácia podľa komory nezlepšila. Chýba najmä stredná generácia.

Nie je taktiež podľa komory vyriešené zvýhodnenie doplatkov za ošetrenie pre pacienta ošetrovaného študentom. Táto skutočnosť znižuje možnosť ošetriť dostatočný počet pacientov so všetkými predpísanými výkonmi študentmi zubného lekárstva. Všade v EÚ podľa komory platí, že ak pacienta ošetruje študent zubného lekárstva, musí byť ošetrenie preňho lacnejšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SKZL Slovenská komora zubných lekárov