Zubní lekári sú diskriminovaní, odmeňovanie za pohotovostnú službu by sa malo zmeniť

zuby, zubar
Kým lekári majú počas pohotovostnej služby garantovanú minimálnu výšku odmeny, pri zubároch to nie je. Foto: ilustračné, Getty Images

Odmeňovanie za pohotovostnú službu by mohlo byť rovnaké pre lekárov aj zubárov. Po novom by sa totiž mali zrovnoprávniť zákonné podmienky na výkon pohotovostnej služby v ambulanciách pevnej ambulantnej pohotovostnej služby a v ambulanciách zubno-lekárskej pohotovostnej služby.

Súčasne platné znenie zákona totiž garantuje minimálnu výšku mzdy lekára v pracovnoprávnom vzťahu s organizátorom v ambulancii pevnej ambulantnej pohotovostnej služby, a to v sume 12 eur za hodinu.

Súčasne však zákon opomína rovnakú garanciu minimálnej výšky hodinovej mzdy pre zubných lekárov, ktorí vykonávajú zubnú pohotovosť. Tento stav by mal napraviť návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý do parlamentu predložili koaliční poslanci.

Lekárom hrozia sankcie

Návrh novely je podľa jeho predkladateľov inšpirovaný praktickými skúsenosťami zubárov, ktorí poukazujú v niektorých prípadoch na zneužívanie platného znenia zákona v ich neprospech. Niektorí poskytovatelia zubnej pohotovosti, ktorí na zabezpečenie výkonu tejto služby využívajú aj iných zubárov na základe osobitnej zmluvy, im totiž vnucujú neprimerane nízke podmienky odmeňovania.

„Toto vnucovanie je, žiaľ, možné okrem iného v dôsledku nedostatočnej právnej úpravy. Podľa nej zákon ukladá zubným lekárom povinnosť vykonávať aj na zubno-lekársku pohotovostnú službu podľa aktuálneho rozpisu príslušného VÚC pod hrozbou finančnej sankcie za nedodržanie tejto povinnosti do výšky až 3 319 eur,“ uviedli poslanci.

Práca za neprimeranú odmenu

Odmeňovanie pritom podľa koaličných poslancov ponecháva právna úprava vyslovene na dohode „zmluvných strán“, teda poskytovateľa, ktorý je prevádzkovateľom ambulancie zubno-lekárskej pohotovostnej služby a zubárom, ktorý je povinný vykonávať službu v tejto ambulancii.

Vzhľadom na sankciu sú však zubní lekári nútení prijať aj neprimerane nízke podmienky. V niektorých prípadoch napríklad výška odmeny predstavuje štyri eurá za hodinu, ojedinele sa vyskytujú dokonca aj prípady bez nároku na odmenu.

„Povinnosť vykonávať pohotovostnú službu majú okrem zubných lekárov aj všeobecní lekári či pediatri, títo však majú zákonom určenú minimálnu výšku odmeny za výkon tejto služby,“ konštatovali poslanci s tým, že v praxi sú tak zubní lekári diskriminovaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom