Zubní technici žiadajú ministra zdravotníctva, aby umožnil zavedenie protetického štítku do praxe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
zubár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská komora zubných technikov (SKZT) žiada ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího (OĽaNO), aby podpísal návrh vyhlášky o zdravotnej dokumentácii k zubným náhradám.

Zavedenie takzvaného protetického štítku do praxe podľa nej pomôže pacientom, zubným technikom aj zubným lekárom.

Uvedenie návrhu do praxe zastavila koronakríza

Ako komora vo štvrtok informovala, tento legislatívny návrh už v minulosti úspešne prešiel pripomienkovým konaním, no jeho uvedenie do reálneho využívania zastavila koronakríza.

Zubní technici sa protetický štítok usilujú uviesť do praxe už tri roky. Povinnosť vedenia protetickej dokumentácie vyplýva z nariadenia Európskeho parlamentu o zdravotníckych pomôckach z roku 2017. Napriek tomu sa táto povinnosť na Slovensku v praxi stále neuplatňuje.

„Prosíme pána ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, aby podpísal návrh vyhlášky o zdravotnej dokumentácii k zubným náhradám a nenechal tak už ležať dobrý návrh v zásuvke pracovného stola,“ povedala prezidentka SKZT Hana Dohálová.

Uvedomujeme si, že pán minister od svojho vymenovania do funkcie väčšinu svojho času musel venovať koordinácii opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19, no táto vzniknutá situácia nemôže zastaviť nevyhnutné zmeny k lepšiemu zdravotníctvu na Slovensku,“ uviedla prezidentka SKZT.

Prínos pre pacienta, zubára aj technika

Dohálová verí, že Ministerstvo zdravotníctva SR čím skôr vydá vyhlášku o dokumentácii k zubným náhradám, ktorá bude v konečnom dôsledku prínosná pre pacienta, zubného lekára, ako aj zubného technika.

Aj Slováci si podľa nej zaslúžia mať možnosť vedieť viac informácií o tom, aká zubná korunka, mostík, či snímateľná zubná protéza im je vkladaná do úst tak, ako nato majú nárok občania v okolitých krajinách Európskej únie.

Dokumentácia k protetickému štítku

Protetický štítok by mal v praxi fungovať tak, že pacient by mal pri nasadení každej zubnej náhrady dostať sprievodnú dokumentáciu presne tak, ako dostáva správu z ošetrenia od špecialistu.

Pacient tak bude mať v rukách konkrétny doklad o tom, z akého certifikovaného materiálu je vyrobená zubná náhrada, ale aj kto a kedy ju vyrobil, môže s tým dokladom ísť napríklad ku všeobecnému lekárovi alebo alergológovi v prípade nevysvetliteľných alergií.

Na druhej strane, zubní lekári a zubní technici budú viac chránení v prípade reklamácií pacienta ohľadom kvality zubnej náhrady.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hana DohálováMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKZL Slovenská komora zubných lekárov