Zväz ambulantných poskytovateľov si zvolil novú prezidentku a čaká ho aj redukcia vedenia

Zuzana Dolinková
Zväz ambulantných poskytovateľov si na valnom zhromaždení si zvolil za svoju prezidentku Zuzanu Dolinkovú. 28. september 2020 Foto: ZAP - koláž WBN

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) si za svoju prezidentku zvolil Zuzanu Dolinkovú. Ako informovala Michaela Nezníková zo ZAP, doterajšiu výkonnú riaditeľku a predsedníčku predstavenstva zvolili delegáti zväzu na riadnom valnom zhromaždení.

Zmenšili Správnu radu

Najväčšou zmenou, ktorú delegáti prijali, je redukcia vedenia združenia. Jej účelom má byť zefektívnenie a zlepšenie flexibility činnosti pri riešení aktuálnych problémov a nastavení podmienok ich presadzovania.

Doterajšia Správna rada a Predstavenstvo sa zlúčili a vytvorili zredukovanú Správnu radu. Jej členmi sú zástupca za všeobecných lekárov pre dospelých, zástupca za všeobecných lekárov pre deti a dorast, zástupca za gynekológov a dvaja zástupcovia za špecialistov. Členom Správnej rady je súčasne aj novo konštituovaný štatutárny orgán ZAP-u, ktorým je prezident združenia.

„Viac ako kedykoľvek predtým je dnes dôležité, aby ambulantných poskytovateľov zastupovala organizácia, ktorá je dôveryhodná a zároveň odborne aj personálne pripravená na ťažké výzvy, ktoré prichádzajú,“ uviedla prezidentka zväzu.

Podfinancovanie zdravotníctva

V najbližších mesiacoch, keď sa prejaví podfinancovanie zdravotníctva a bude sa rozhodovať o prerozdeľovaní limitovaných zdrojov, očakáva Dolinková aj silnenie ekonomického tlaku.

„Našou víziou v ZAP-e je preto profesionalizácia vedenia združenia, ktoré zastupuje najväčší počet poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Najdôležitejšou hodnotou, ktorú ZAP predstavuje, je vytváranie jednotnej platformy pre všetkých ambulantných lekárov, ktorí spoja svoje úsilie, budú koordinovať svoje požiadavky a budú predstavovať jednotnú silu, ktorú nie je možné ignorovať,“ doplnila.

Cieľom prezidentky zväzu je okrem iného trvať na zmene mechanizmu financovania zdravotníctva. Len týmto spôsobom je totiž podľa nej možné nastaviť dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov a motivovať našich zdravotníkov k tomu, aby ju poskytovali na Slovensku a súčasne motivovať tých, ktorí pracujú v zahraničí, aby sa vrátili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela NezníkováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov