Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica chodba
Foto: Thinkstock
26. 06. 2018 8:39 Zdravotníctvo od SITA

Zverejnili zoznam nedostatkových povolaní. Všeobecní lekári chýbajú všade.

V okresoch s nezamestnanosťou nižšou ako 5 % tiež chýbajú špecializované sestry. Ide o povolania, v ktorých by sa mohli uplatniť pracovníci zo zahraničia.

Ústredie práce a sociálnych vecí zverejnilo očakávaný zoznam nedostatkových zamestnaní. Týka sa okresov, kde je nezamestnanosť pod 5 %. Nejde teda o všeobecný prehľad nedostatku zamestnancov.

Nízka nezamestnanosť v okrese je totiž podmienkou pre možnosť jednoduchším spôsobom zamestnať cudzinca.

Na tieto zamestnania bude pri udeľovaní jednotných povolení štátnym príslušníkom tretích krajín platiť zjednodušený proces, napríklad nebude na tento účel potrebné nahlasovať voľné pracovné miesta. Počet zamestnancov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie sa však obmedzil na najviac 30 % z celkového počtu zamestnancov konkrétneho zamestnávateľa.

V Bratislave chýbajú aj asistenti a sanitári

V bratislavských okresoch, ako aj v okresoch Senec, Pezinok a Malacky je nedostatok zubných lekárov a lekárov bez špecializácie. Naopak, chýbajú špecializované sestry, a to pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu a pre psychiatrickú starostlivosť.

Bratislava a okolie hlásia aj nedostatok zdravotníckych asistentov a sanitárov.

Okresy Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Skalica a Trnava takisto hľadajú zubných lekárov a lekárov bez špecializácie. Nedostatok sestier je v týchto okresoch širší, okrem sestier na lôžkovom oddelení je núdza o špecialistky pre vnútorné lekárstvo a chirurgiu.

V okresoch Nitrianskeho kraja – Nitra, Nové Zámky, Šaľa a Zlaté Moravce – o dentistov nie je núdza, aj tu však chýbajú lekári a sestry bez špecializácie. Podobne ako v Trnavskom kraji, aj tu je vysoký dopyt po sestrách pri lôžku a špecialistky pre interné a chirurgické oddelenia.

Na východe je nezamestnanosť vyššia

Žilinský kraj je chudobnejší na okresy s menej ako 5-percentnou nezamestnanosťou, týka sa to len okresov Martin a Žilina. Tu opäť hľadajú lekárov a zubných lekárov bez špecializácie, ale aj asistentov a záchranárov.

V Banskej Bystrici taktiež hľadajú nešpecializovaných lekárov a zubných lekárov.

Ďalej na východ už nájdeme len jeden okres s menej ako 5-percentnou nezamestnanosťou, a to sú Košice III. Tam však nedostatok zdravotníckych povolaní nehlásia.

Odporúčané články

Medici sa stretli s ministerkou a riaditeľmi nemocníc, hovorili nielen o plesniach Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

ŠK Slovan Bratislava v šlágri Fortuna ligy remizoval s MŠK Žilina, ale udržal sa na čele tabuľky NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Aktualizované: Slovenská K4 získala bronz na svetovom šampionáte a vybojovala aj olympijské miestenku Foto: Na ostrove Malorka sa zrazila helikoptéra s lietadlom, zahynuli aj dve deti V Barcelone evakuovali jednu z najobľúbenejších pláží, našli podozrivé výbušné zariadenie Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X