Zverejnili zoznam nedostatkových povolaní. Všeobecní lekári chýbajú všade.

Nemocnica chodba
Foto: Thinkstock

V okresoch s nezamestnanosťou nižšou ako 5 % tiež chýbajú špecializované sestry. Ide o povolania, v ktorých by sa mohli uplatniť pracovníci zo zahraničia.

Ústredie práce a sociálnych vecí zverejnilo očakávaný zoznam nedostatkových zamestnaní. Týka sa okresov, kde je nezamestnanosť pod 5 %. Nejde teda o všeobecný prehľad nedostatku zamestnancov.

Nízka nezamestnanosť v okrese je totiž podmienkou pre možnosť jednoduchším spôsobom zamestnať cudzinca.

Na tieto zamestnania bude pri udeľovaní jednotných povolení štátnym príslušníkom tretích krajín platiť zjednodušený proces, napríklad nebude na tento účel potrebné nahlasovať voľné pracovné miesta. Počet zamestnancov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie sa však obmedzil na najviac 30 % z celkového počtu zamestnancov konkrétneho zamestnávateľa.

V Bratislave chýbajú aj asistenti a sanitári

V bratislavských okresoch, ako aj v okresoch Senec, Pezinok a Malacky je nedostatok zubných lekárov a lekárov bez špecializácie. Naopak, chýbajú špecializované sestry, a to pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu a pre psychiatrickú starostlivosť.

Bratislava a okolie hlásia aj nedostatok zdravotníckych asistentov a sanitárov.

Okresy Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Skalica a Trnava takisto hľadajú zubných lekárov a lekárov bez špecializácie. Nedostatok sestier je v týchto okresoch širší, okrem sestier na lôžkovom oddelení je núdza o špecialistky pre vnútorné lekárstvo a chirurgiu.

V okresoch Nitrianskeho kraja – Nitra, Nové Zámky, Šaľa a Zlaté Moravce – o dentistov nie je núdza, aj tu však chýbajú lekári a sestry bez špecializácie. Podobne ako v Trnavskom kraji, aj tu je vysoký dopyt po sestrách pri lôžku a špecialistky pre interné a chirurgické oddelenia.

Na východe je nezamestnanosť vyššia

Žilinský kraj je chudobnejší na okresy s menej ako 5-percentnou nezamestnanosťou, týka sa to len okresov Martin a Žilina. Tu opäť hľadajú lekárov a zubných lekárov bez špecializácie, ale aj asistentov a záchranárov.

V Banskej Bystrici taktiež hľadajú nešpecializovaných lekárov a zubných lekárov.

Ďalej na východ už nájdeme len jeden okres s menej ako 5-percentnou nezamestnanosťou, a to sú Košice III. Tam však nedostatok zdravotníckych povolaní nehlásia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom