Vzdušný priestor Slovenska budú zrejme aj naďalej strážiť ruské stíhačky MiG-29

SIAF 2018: Medzinárodné letecké dni
Dve lietadlá typu Mig-29 Fulcrum Ozbrojených síl SR počas ukážky v rámci Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018 na letisku Sliač. Sliač, 1. september 2018. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Vzdušný priestor Slovenskej republiky budú zrejme až do dodania nových stíhacích lietadiel F-16 strážiť ruské stroje MiG-29. Rozhodla o tom na dnešnom zasadnutí vláda SR, ktorá vzala na vedomie odporúčanie Ministerstva obrany SR.

Rezort totiž predĺženie abonentnej zmluvy s ruskou spoločnosťou RSK MiG vyhodnotil ako najvýhodnejšiu možnosť. Slovensko na jej plnenie pritom vynakladá desiatky miliónov eur ročne a ministerstvo navyše bojuje s ich životaschopnosťou.

V hre boli aj ďalšie možnosti

Okrem možnosti predĺženia zmluvy s ruskou firmou boli v hre aj ďalšie dve možnosti. Pomoc od niektorého z členských štátov Severoatlantickej aliancie či Európskej únie, alebo servis ruských strojov v susednom Poľsku.

Podľa ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) však bola výpomoc od Poliakov pomerne komplikovaná a variant s členskou krajinou NATO zase drahší v porovnaní s abonentom. V súčasnosti sú platné zmluvy do konca roka 2019, v prípade využitia ročnej opcie do záveru roka 2020.

Po novom budú v prípade úspešných rokovaní uzatvorené zmluvy od novembra tohto roka až do konca roka 2023 s prípadným predĺžením o jeden rok. Konkrétne podmienky budú známe až po podpísaní novej dohody.

Štrnásť lietadiel F-16 Block 70/72

Nové lietadlá F-16, za ktoré Slovensko minie pri prvotnej investícii viac ako 1,6 miliardy eur majú byť dodané na prelome rokov 2022 a 2023.

Vláda už dala rezortu obrany potrebný súhlas k podpisu príslušných zmlúv. Kabinet súhlasil s týmto projektom ešte v júli tohto roka. Na 14 supersonických lietadiel F-16 Block 70/72 následne vyčlenila 1,589 miliardy eur.

V čiastke je započítaná aj logistická podpora a výcvik pilotov. Neznáma je v súčasnosti dĺžka kontraktu na servis stíhačiek. Pôvodne sa hovorilo o dvoch rokoch od momentu dodania. Lietadlá F-16 majú byť Slovensku dodané do konca roka 2023.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOzbrojené sily Slovenskej republiky