Vznik spoločného štátu Slovákov a Čechov bol medzníkom, tvrdí Danko a spomína aj na Štefánika

VÝROČIE: Oslavy podpisu Martinskej deklarácie
Predseda NR SR Andrej Danko a predseda Senátu parlamentu ČR Milan Štěch počas ceremoniálu kladenia vencov k pamätnej tabuli Martinskej deklarácie na budove bývalej Tatra banky v Martine. Martin, 30. október 2018. Foto: SITA/Milo Fabian.

MARTIN 30. októbra (WebNoviny.sk) – Vzniku samostatného štátu Slovákov a Čechov pomohla podľa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka výrazná angažovanosť nášho Milana Rastislava Štefánika.

„Hrdinské víťazstvá československých legionárov prispeli k tomu, že i veľké Spojené štáty americké, Veľká Británia, Francúzsko rátali s malým štátom v povojnovom usporiadaní Európy,“ uviedol počas utorkových celoslovenských osláv stého výročia vzniku Československa v Martine.

Československá republika podľa Danka významným spôsobom podnietila všestranný rozvoj slovenského národa. „Po sto rokoch môžeme úprimne vyhlásiť, že vznik spoločného štátu bol pre Slovákov významným medzníkom. Sme radi, že naše vzťahy s bratským českým národom sú naozaj výnimočné,“ zdôraznil. Súčasné štáty Slovensko a Českú republiku považuje za úspešné a dynamické. Vyzval na hľadanie dialógu a ohľaduplnosť voči sebe.

„Martin má v dejinách slovenského národa významné miesto. V tomto malebnom meste vznikla okrem iných ustanovizní aj naša milovaná Matica slovenská. Martinčania, máte byť právom na čo hrdí, vo vašom meste sa písali významné kapitoly dejín nášho milovaného národa. Turčiansky Svätý Martin bol a navždy ostane centrom slovenskej kultúry, centrom slovenského národa,“ dodal Danko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko