Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska počas vyjadrenia sa k výsledkom volieb a ďalším krokom. Bratislava, 7. marec 2016. Foto: SITA/Marko Erd

Vznikla komplikovaná situácia, hodnotí Kiska výsledok volieb

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska chce v utorok 8. marca zostavením vlády poveriť predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorá v sobotu 5. marca vyhrala parlamentné voľby. Kiska sa v pondelok aj v utorok stretáva s predsedami zvolených strán s výnimkou šéfa strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu.

Obrazom: Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom

“Som rozhodnutý, že po prvom kole rozhovorov už v utorok poverím predsedu strany Smer-SD zostavením vlády a väčšinovej koalície, ktorá by za vládou stála,” povedal vo vyhlásení k výsledkom volieb. S Ficom bude takisto diskutovať aj o termínoch poverenia.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Ako prezident ďalej povedal, “nikto nebude tvrdiť, že nebol výsledkami volieb prekvapený. Máme iné výsledky, než ich predpokladala väčšina politických strán.” Máme podľa neho hneď niekoľko nových politických strán, no budeme v ňom mať aj radikálny politický extrémizmus.

“V sobotu voliči rozhodli tak, že vznikla komplikovaná situácia, pričom medzi zvolenými je viacero deliacich čiar. Niektoré nie je možné prekonať, ani by to však nebolo správne, a niektoré nebude jednoduché prekonať, hoci to bude zrejme nevyhnutné,” povedal prezident s tým, že predstavitelia strán si budú musieť s touto situáciou poradiť.

S predsedami strán, ktoré idú po sobotňajších voľbách do Národnej rady SR, sa Kiska stretne, aby zistil, ako vidia možnosť poskladať stabilnú väčšinu so zmysluplným programovým vyhlásením. Považuje totiž za správne postupovať systematicky a chce krok za krokom zistiť, potvrdiť alebo vylúčiť, aké sú možnosti. “Dúfam, že sú si všetky strany vedomé toho, čo nám odkázali voliči. Osobne si myslím, že už nejaký čas a vo viacerých voľbách odkazujú, že potrebujú dramaticky zvýšiť dôveru občanov v štát,” vyhlásil.

Tentoraz to podľa neho voliči odkázali tak nahlas, že sa to nedá prepočuť. Nemyslí si však, že sú ohrozené hodnoty, o ktorých politici radi hovoria. “Ľudia však dali najavo, že očakávajú, že tieto hodnoty prinesú konkrétne výsledky pre ich každodenný život,” poznamenal. Nemyslí si ani to, že by ľudia mali byť uhranutí jednou stranou či menom jedného politika, ktorý sa dostal do parlamentu. “To, čo potrebujeme, je vláda, ale aj opozícia, ktoré presvedčia ľudí, že nemusia chodiť k voľbám čoraz viac len protestovať,” doplnil prezident SR.

Vyhlásenie k voľbámSledujte naživo moje vyhlásenie k výsledku volieb a ďalším krokom.Dnes v priebehu dňa a zajtra ráno sa postupne stretnem s predsedami zvolených politických strán, s výnimkou pána Kotlebu – aby som zistil, ako vidia možnosť poskladať stabilnú väčšinu za zmysluplným programovým vyhlásením.Po tomto prvom kole rozhovorov som rozhodnutý už zajtra poveriť predsedu strany Smer, ktorá získala vo voľbách najviac hlasov, zostavením vlády a väčšinovej koalície, ktorá by za takouto vládou stála. A budem s ním diskutovať aj o termínoch tohto poverenia.Dúfam, že sú si všetky politické strany vedomé toho, čo nám odkázali voliči. Osobne si myslím, že už nejaký čas a vo viacerých voľbách po sebe odkazujú, že potrebujeme u nás dramaticky zvýšiť dôveru občanov v štát. Myslím, že tento raz to voliči odkázali tak nahlas a tak zreteľne, že sa to nedá prepočuť.Nemyslím, že sú u nás ohrozené hodnoty, o ktorých ako politici radi hovoríme. Ľudia však dali najavo, že očakávajú, že tieto hodnoty prinesú konkrétne výsledky pre ich každodenný život.Rovnako si nemyslím, že by sme mali byť po týchto voľbách nejako osobitne uhranutí jedným menom politika alebo jednou stranou, ktorá sa dostala do parlamentu. To, čo potrebujeme, je vláda, ale aj opozícia, ktoré presvedčia ľudí, že nemusia chodiť k voľbám čoraz viac iba protestovať.Chcem zagratulovať politickým stranám a kandidátom, ktorí boli zvolení do parlamentu – a zaželať im, aby sa im to podarilo.Posted by Andrej Kiska on 7. marec 2016

Odporúčané články

Parlamentné voľby 2016 – Zoznam zvolených poslancov Parlamentné voľby 2016 – Týchto politikov Slováci krúžkovali

Témy

Diskusia

Aký je hlúpy Ignorovať Kotlebu teraz znamená viac hlasov neskoršie. Ak Kiska je tak naivný a nevidí čo môže spôsobí, potom by nemal byť prezidentom. volič Napríklad rovná daň bola len v dvoch krajinách na svete Slovensko, Island. Na Islande / Miklošov vzor / pred pár rokmi bola ľudová revolúcia, kde občania prepadli zasadnutie vlády a vyhádzali ich z okna a 75 % na miesta zabili.... mnbv asiat ty blbec ,ty nevieš čo to je fašista_ ty trúbo,ty si nečítal kotlebov program? ak si ho čítal a s ním súhlasíš ,tak nepoznáš mapu a si odkázaný na dve veci. prvá je to že ostaneš chudobný nevzdelanec. druhá,že... krumlik Tu by ani tak nešlo o to že prezident neprijal Kotlebu,ale robí si Dobrý deň s tých pár tisíc ľudí,čo ho volili. Pri nástupe do funkcie chcel byť prezidentom VŠETKYCH občanov. Týmto im dáva najavo,že toleruje len určité skupiny občanov. Igor I Kazdy jeden skurvysyn co tu vije z vlkmi necch skape do rana, co podporuje zlodejov zo smeru sas olano a podobne kokotske strany, RADSEJ kotlebovec NARODNIAR A PATRIOT nacionalista..ako buzerant ktoremu pchaju do zadku penis z penty.. jebnuta slovac .....
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...