WADA je striktná, odporúča vylúčiť Rusko z účasti na OH 2016

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doping, olympiáda
Foto: SITA/AP

MONTREAL 18. júla (WebNoviny.sk) – Svetová antidopingová agentúra (WADA) odporučila Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) vylúčiť športovcov Ruska z účasti na blížiacich sa augustových olympijských hrách 2016 v brazílskom Riu de Janeiro.

Uvádza sa to v stanovisku WADA v súvislosti s najnovšími zisteniami kanadského právnika Richarda McLarena, ktorého WADA poverila vedením vyšetrovania údajných účelových manipulácií so vzorkami ruských športovcov na zimných olympijských hrách 2014 v Soči. WADA zároveň žiada predstaviteľov ruskej vlády, aby zrušili svoju účasť na medzinárodných podujatiach vrátane olympijských hier.

Športovcom mali najskôr odoberať čistý moč

Najmenej 312 falošných výsledkov vyprodukoval štátnymi inštitúciami riadený podvod s dopingom v Ruskej federácii. Počiatky má v roku 2011 a stopy po ňom siahajú ešte aj k vlaňajším plaveckým majstrovstvám sveta. McLarenovo vyšetrovanie, ktorý technológiu podvodu opísal ako „metodiku miznúcich pozitívnych nálezov“,

potvrdilo pravdivosť tvrdení bývalého riaditeľa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenkova, ktorý pre americký denník The New York Times priznal, že sa podieľal na manipuláciách so vzorkami.

Uviedol tiež, že pri podvodoch mu asistoval neznámy muž, zrejme príslušník ruských bezpečnostných zložiek. Podľa Rodčenkova so vzorkami športovcov operovali tak, že im odobrali čistý moč ešte pred začiatkom ZOH 2014 a prepravili ho na potrebné miesta vo fľašiach od sódovky či dojčenskej vody. Počas hier ich potom vymenili za pravé vzorky moču, ktoré mohli byť pozitívne.

Kanaďan navyše zistil, že podobná mašinéria sprevádzala aj iné vrcholné podujatia na ruskej pôde – atletické majstrovstvá sveta 2013 v Moskve a plavecký svetový šampionát 2015 v Kazani. Pokyny o tom, ktoré pozitívne nálezy sú akceptovateľné a ktoré nie, vraj prichádzali z ministerstva športu vedeného Vitalijom Mutkom.

Môžu padať doživotné zákazy

McLaren bol aj pri vlaňajšom odhalení rozsiahleho podvodu s krytím užívania zakázaných látok ruskými atlétmi, keď v trojčlennej komisii pracoval pod vedením svojho krajana a bývalého šéfa WADA Dicka Pounda. Kauza napokon viedla až k zákazu účasti ruských atlétov na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro.

„Ide o novú šokujúcu dimenziu dopingu v športe a kriminálny čin presahujúci hranice predstavivosti,“ vyhlásil už po zverejení článku v The New York Times prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý poveril WADA vyšetrovaním a pohrozil, že ak sa tvrdenia Rodčenkova o zákulisnom dianí v Soči ukážu ako pravdivé, budú padať doživotné zákazy štartu na olympijských hrách, tvrdé finančné sankcie a suspendácie či úplné vylúčenia celých národných federácií namočených športových odvetví, ako sa stalo v prípade ruskej atletiky. Vzorky zo Soči by mali prejsť opätovnou analýzou.

Exekutíva MOV si na utorok naplánovala telefonickú konferenciu, počas ktorej chce prijať prvé rozhodnutia. Tie môžu obsahovať aj predbežné opatrenia a sankcie v súvislosti s OH 2016 v Riu.

Putin je odhodlaný bojovať proti dopingu

„Funkcionárom označeným v príslušnej správe za priamych vinníkov bude pozastavený výkon funkcie až do ukončenia vyšetrovania. Vždy sme jasne deklarovali našu pozíciu: doping nemá miesto v športe. Je hrozbou pre zdravie a životy športovcov a znevážením čestného súťaženia. Sme odhodlaní dôsledne vykoreniť toto zlo, zlepšiť príslušnú legislatívu a otvorene spolupracovať s medzinárodnými organizáciami vrátane Medzinárodného olympijského výboru na striktnom dodržiavaní povinností,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin prostredníctvom oficiálnej internetovej stránky Kremľa.

„Tak, ako na všetkých medzinárodných podujatiach pod egidou FIFA, na dodržiavanie antidopingového programu bude aj na majstrovstvách sveta 2018 v Rusku dohliadať priamo naša organizácia. Analýzy vzoriek sa budú diať v akreditovaných laboratóriách. Niet žiadnych pochybností o tom, či sa MS 2018 sa uskutočnia v Rusku,“ uviedol prostredníctvom twitteru Andrew Das z New York Times s odvolaním sa na tlačovú službu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

„McLarenova správa bez akýchkoľvek oprávnených pochybností poukazuje na ohurujúcu úroveň skorumpovanosti ruského športu aj vlády priamo v srdci diania. Najdôležitejšie zo všetkého je vyjadriť sympatiu športovcom z celého sveta, ktorých okradli o ich olympijské sny. Smerom do budúcnosti musíme vystupovať ako medzinárodná komunita zložená z tých, ktorí úprimne veria v ducha olympizmu, aby sme zabezpečili, že takýto bezprecedentný stupeň kriminálnej činnosti už nikdy nebude športu hroziť,“ uviedol na twitteri výkonný riaditeľ Antidopingovej agentúry Spojených štátov amerických (USADA) Travis Tygart.

Odporúčania výkonného výboru Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) založené na tzv. McLarenovej správe zverejnenej v pondelok 18. júla (potrebné rozhodnutia musia vykonať relevantné organizácie na základe svojich pravidiel a smerníc, podotkla WADA):

1. Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) a Medzinárodnému paralympijskému výboru (MPV) navrhujeme zvážiť odmietnutie účasti v Riu 2016 u všetkých športovcov, ktorých prihlásili olympijský a paralympijský výbor Ruska.

2. Medzinárodné federácie tých športov, ktoré spomína McLarenova správa, by v súvislosti s ruskými federáciami z daných odvetví mali zobrať na vedomie svoje záväzky vyplývajúce zo Svetového antidopingového kódexu.

3. Nepovoliť vstup ruských štátnych predstaviteľov na medzinárodné športové podujatia vrátane Ria 2016.

4. Naďalej považovať Ruskú antidopingovú agentúru (RUSADA) za nespôsobilú a jej personálie a nezávislosť podrobovať previerkam WADA.

5. Pozastaviť proces akreditácie antidopingového laboratória v Moskve.

6. Etickej komisii Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) navrhujeme preskúmať podozrenia týkajúce sa futbalu a člena exekutívy FIFA, ministra Vitalija Mutka.

7. Profesora McLarena a jeho tím poverujeme doplňujúcim vyšetrovaním, ak WADA dokáže zabezpečiť dostatok požadovaných prostriedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Thomas BachVladimir Putin
Firmy a inštitúcie WADA Svetová antidopingová agentúra