WALESA: Ak bude treba, môžem byť prezidentom

Bez názvu
Lech Walesa Foto: SITA/AP

VARŠAVA 17. apríla (WEBNOVINY/Mediafax) – Bývalý poľský prezident a jeden z najväčších hrdinov boja proti komunizmu v strednej a východnej Európe Lech Walesa pripustil, že by sa mohol o post poľského prezidenta opätovne uchádzať. „Keď ma bude moja vlasť potrebovať a keď si to budú moji krajania priať, budem kedykoľvek pripravený,“ odvetil 66-ročný Walesa na otázku nemeckého magazínu Focus. Medzi Poliakmi však má Walesa už niekoľko rokov nie veľmi veľkú popularitu.

Poľsko prišlo o svojho prezidenta Lecha Kaczyńského minulú sobotu pri leteckom nešťastí neďaleko ruského Smolenska, pri ktorom okrem Kaczyńského zahynulo ďalších 95 ľudí vrátane desiatok popredných predstaviteľov politického či spoločenského života. Kaczyński sa s Walesom veľmi dobre poznal ešte z čias, keď bol jedným z popredných predstaviteľov Walesovho opozičného odborárskeho hnutia Solidarita. V posledných rokoch si síce vymieňali cez médiá uštipačné poznámky, do značnej miery však napriek tomu zostali politickými spojencami.

Poľské prezidentské voľby sa uskutočnia 20. júna. Najväčším favoritom je zatiaľ predseda parlamentu Bronislaw Komorowski z Občianskej platformy premiéra Donalda Tuska. Komorowski sa po Kaczyńského úmrtí stal úradujúcou hlavou krajiny.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiLech Walesa