Warmbierova matka vystúpila v OSN, vážna kritika zaznela v čase zbližovania USA a Severnej Kórey

Otto Warmbier
Otto Warmbier smeruje pred Najvyšší súd v Pchjongjangu, 16. marca 2016. Foto: archívne, SITA/AP

NEW YORK 4. mája (WebNoviny.sk) – Matka amerického študenta Otta Warmbiera predniesla emotívny prejav na konferencii Organizácie Spojených národov venovanej ľudským právam v Severnej Kórei.

Warmbiera prepustili zo severokórejského väzenia v kóme a po prevoze do USA v júni minulého roku zomrel. Cindy Warmbierová vo štvrtok povedala, že bude naďalej upozorňovať na porušovanie ľudských práv v Severnej Kórei a kritizovať vládu tamojšieho vodcu Kim Čong-una. „Nedopustím, aby Otto zomrel nadarmo. Nie sme výnimoční, ale sme Američania a vieme, čo je to sloboda, a budeme si za ňou stáť,“ uviedla.

Jej vyjadrenie prišlo v citlivom čase, keď sa Severná Kórea a Spojené štáty pripravujú na historický summit. Prezident Donald Trump v stredu navyše naznačil skoré prepustenie Američanov zadržiavaných v autoritárskej krajine.

Warmbier zomrel v dôsledku nedostatočného prísunu kyslíka do mozgu. Ten spôsobilo neznáme zranenie hlavy, ktoré 22-ročný mladík utrpel rok pred smrťou. Podľa Warmbierových rodičov mladíka v Severnej Kórei systematicky mučili po tom, ako ho v januári 2016 zadržali, pretože chcel údajne v hoteli ukradnúť politický propagandistický plagát. Pchjongjang tieto obvinenia odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unOtto Warmbier
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov