Washington a Pchjongjang údajne rokujú o treťom summite Donalda Trumpa a Kim Čong-una

Donald Trump, Kim Čong-Un
Americký prezident Donald Trump a severokórejský líder Kim Čong-un počas summitu vo Vietname. Hanoj, 27. február 2019. Foto: archívne, SITA/AP.

Predstavitelia USA a Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vedú „zákulisné rokovania“ o zorganizovaní tretieho summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Pre agentúru The Associated Press (AP) sa tak vyjadril juhokórejský prezident Mun Če-in. Nepovedal však, či rokujú na osobných stretnutiach, kde a ani kto vedie rozhovory. Rovnako tiež neuviedol, v akom štádiu príprav tretieho summitu sú.

Poslali si osobné listy

Od neúspešného februárového summitu Trumpa a Kima vo vietnamskom Hanoji, ktorý zlyhal pre rozdielne názory na americké sankcie uvalené na Severnú Kóreu pre jej jadrový program, sa neuskutočnili žiadne verejné stretnutia Washingtonu a Pchjongjangu.

Vyhliadky na obnovenie americko-severokórejskej diplomacie sa však rozjasnili po tom, čo si lídri navzájom poslali osobné listy.

Trump označil Kimov list za „krásny„, zatiaľ čo severokórejský vodca povedal o liste z Ameriky, že je „vynikajúci„.

Chápu potrebu dialógu

V odpovedi na otázky AP a ďalších šiestich agentúr Mun povedal, že ochota Trumpa a Kima „zapojiť sa do dialógu nikdy nezmizla“ a ich nedávna korešpondencia to dokazuje.

Podľa neho nie je summit v Hanoji zlyhaním, pretože dal obom stranám šancu lepšie pochopiť ich pozície a „predložiť všetko na rokovací stôl„.

Úspech denuklearizácie a mierového procesu na Kórejskom polostrove nemôže určiť jeden alebo dva summity,“ uviedol juhokórejský prezident s tým, že obe strany chápu „potrebu dialógu„.

S lídrom Kimom sa chce znova stretnúť

Mun sa okrem iného vyjadril, že pozitívne vníma rozširujúcu sa diplomaciu Pchjongjangu s Pekingom a Moskvou v snahe vyriešiť patovú situáciu v súvislosti s jadrovou otázkou a mierom na Kórejskom polostrove.

Okrem neoficiálnych americko-severokórejských rokovaní tiež Mun spomenul rozhovory medzi Pchjongjangom a Soulom prostredníctvom „rôznych kanálov„.

Ako zopakoval, so severokórejským lídrom je ochotný znova sa stretnúť, na akomkoľvek mieste v akomkoľvek čase.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unMun Če-in