Washington a Soul zahájili vojenské cvičenia

Bez názvu
Foto: SITA/AP

SOUL 25. júla (WEBNOVINY/AFP) – Ozbrojené sily USA a Južnej Kórey začali v nedeľu v Japonskom mori prvé z asi 10 spoločných námorných cvičení. Pri cvičení použijú 200 lietadiel, 20 vojnových lodí a ponoriek, vrátane lietadlovej lode USS George Washington, a zúčastní sa ho približne 8000 amerických a juhokórejských vojakov. Lode amerického námorníctva vyplávali dnes z juhokórejských prístavov a vyvolali tak ostrý protest severokórejského suseda. Podobné cvičenia, ktoré spojenci uskutočnili v minulosti, Pchjongjang označoval za nácvik útoku na Severnú Kóreu.

Na Kórejskom polostrove pôsobí 28 500 amerických vojakov, Washington však tvrdí, že nemá v úmysle zaútočiť na Sever. Americký minister obrany Robert Gates tento týždeň v Soule vyhlásil, že rozsiahle cvičenia majú byť odkazom pre Severokórejčanov, aby upustili od svojho „agresívneho správania“.

Severná Kórea v sobotu pohrozila použitím „jadrových odstrašujúcich prostriedkov“ v reakcii na spoločné vojenské cvičenia amerických a juhokórejských síl v Japonskom mori. Ako uviedol nemenovaný hovorca severokórejskej Komisie národnej obrany, ktorého vyhlásenie cituje Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA), Pchjongjang cvičenia a ďalšie ohlásené manévre považuje za „otvorené provokácie s praktickým cieľom premôcť Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) silou zbraní“.

Podľa vyhlásenia pritom ide už o druhú vojenskú provokáciu zo strany USA a Južnej Kórey po tom, ako nedávno zverejnili „vykonštruované“ závery vyšetrovania marcového potopenia juhokórejskej vojenskej lode. Washington a Soul teraz prípad korvety Čcho-nan využívajú ako zámienku, aby sa komunistickej krajine „vyhrážali jadrovou vojnou“, čo hovorca komisie prirovnáva k „prebúdzaniu spiaceho tigra“. Nepriateľom pritom odkazuje, že Sever bude na cvičenia „legitímne odpovedať silnými jadrovými odstrašujúcimi prostriedkami“.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Gates