Washington vypísal odmenu za dolapenie tyrana Konyho

Kony
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 4. apríla (WEBNOVINY) – Spojené štáty v stredu vypísali odmenu vo výške piatich miliónov dolárov (3,9 mil. eur) za dolapenie Josepha Konyho, vodcu ugandskej povstaleckej skupiny Armáda božieho odboja (LRA), ktorý čelí obvineniam z rozsiahlych vojnových zločinov.

Washington zaradil Uganďana do svojho programu pátrania po vojnových zločincoch spolu s ďalšími dvoma príslušníkmi jeho síl ako aj veliteľom skupiny Demokratické sily za oslobodenie Rwandy (FDLR) v nádeji, že ponúkané peniaze zvýšia šance na ich postavenie pred súd.

Kony je už dávnejšie jedným z najhľadanejších mužov planéty, ugandskí predstavitelia však tento týždeň oznámili, že pátranie v pralesoch Stredoafrickej republiky museli po dvoch rokoch prerušiť po tom, ako v krajine prevzali moc protivládni povstalci.

Obávaná LRA bojuje od roku 1987 za nastolenie kresťanského režimu na území Ugandy, Konžskej demokratickej republiky, Stredoafrickej republiky i dnešného Južného Sudánu, pričom je známa extrémnou krutosťou. Povstalci okrem iného znásilňujú a zmrzačujú obyvateľov, pričom unášajú deti a využívajú ich ako bojovníkov. Na Konyho, ktorý sa označuje za proroka, v roku 2005 vydal zatykač Medzinárodný trestný súd zaoberajúci sa prípadmi genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Video: Kony 2012, Krátky dokument o krutom africkom revolucionárovi

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom