WHO varuje pred šírením vírusu Zika v takmer celej Amerike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Komár Aedes aegypti
Predpokladaný prenášaš vírusu Zika komár Aedes aegypti. Foto: SITA/AP

Ženeva 25. januára (WebNoviny.sk) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes upozornila, že vírus Zika, ktorý u novorodencov spôsobuje poškodenie mozgu, sa pravdepodobne rozšíri do všetkých krajín Južnej a Severnej Ameriky s výnimkou Kanady a Čile, kde sa nevyskytujú jeho predpokladaní prenášači – komáre druhu Aedes aegypti.

Ako informovala agentúra Reuters, WHO preto vo svojom dnešnom vyhlásení odporučila tehotným ženám, aby plány na cesty do oblastí s výskytom tohto vírusu konzultovali so svojimi lekármi.

Vírus Zika sa rozšíril na území 21 krajín Severnej a Južnej Ameriky, pričom najviac je zasiahnutá Brazília.

Doteraz panoval názor, že vírus Zika prenášajú komáre Aedes aegypti, ale bol už zistený aj v sperme. Vedci preto pripúšťajú možnosť, že sa prenáša aj pri pohlavnom styku. WHO však v tejto súvislosti upozorňuje, že zatiaľ ide len o hypotézu.

Nakazenie vírusom Zika sa u dospelých jedincov prejavuje zvýšenou teplotou alebo vyrážkami na koži. Brazílski vedci však upozornili na súvislosť medzi šírením vírusu Zika a vysokým počtom novorodencov s nezvyčajne malou hlavou, z čoho dedukovali, že tento vírus zrejme poškodzuje ľudský plod a spôsobuje mikrocefáliu.

Práve preto WHO odporúča tehotným ženám, aby predišli poštípaniu komárom a konzultovali s lekárom svoje cesty do oblastí, kde sa títo prenášači vírusu Zika vyskytujú. WHO súčasne apeluje na úrady zasiahnutých krajín, aby kontrolovali populáciu komárov a likvidovali miesta, ktoré by im mohli slúžiť ako liahne: napríklad hromady použitých pneumatík.

Ľuďom v postihnutých oblastiach WHO odporúča, aby sa pred komármi chránili vhodným odevom, moskytiérami, repelentmi a ďalšími prostriedkami.

V minulosti vírus Zika postihoval hlavne časti Afriky, severovýchodnej Ázie a tichomorské ostrovy. Proti tomuto infekčnému ochoreniu neexistuje žiadny liek ani vakcína, uviedla dnes profesorka Trudie Langová z univerzity v Oxforde. „Je to déja vu, pretože presne toto isté sme hovorili s súvislosti s ebolou,“ vyhlásila a vyslovila sa za čo najrýchlejšie vyvinutie účinnej očkovacej látky.

Výskumné centrum Instituto Butantan v brazílskom Sao Paule, ktoré je momentálne zrejme najďalej pri výskume vírusu Zika, minulý týždeň oznámilo, že vakcínu proti nemu plánuje vyvinúť v „rekordnom čase“. Jeho vedenie však toto vyhlásenie neskôr korigovalo so spresnením, že celý vývojový proces zaberie tri až päť rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia