WIKILEAKS: Švédsko chcelo vylúčiť Rusko z Rady Európy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Assagne
Zakladateľ portálu WikiLeaks Julian Assange. Foto: SITA, AP

ŠTOKHOLM/ANKARA 1. decembra (WEBNOVINY) – Švédsko chcelo nechať vylúčiť Rusko z Rady Európy (RE), vyplýva z utajovaných materiálov USA zverejnených v pondelok portálom WikiLeaks.

Dôvodom na takéto konanie mal byť ozbrojený konflikt medzi Ruskom a Gruzínskom spred dvoch rokov, za ktorý chcelo Švédsko ako predsednícka krajina RE potrestať Moskvu.

Ako napísal v auguste 2008 americký diplomat z veľvyslanectva v Štokholme, „Švédi hľadajú podporu pre svoju iniciatívu medzi členmi organizácie a v najbližších mesiacoch sa pokúsia Rusov vykopnúť„.

Podľa nemenovaného diplomata, ktorého správy v pondelok zverejnil WikiLeaks, iniciátorom celej akcie bol súčasný švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt. Ten v roku 2008 pobúril Moskvu vyjadrením, že Rusi sa v Gruzínsku správajú ako Hitler. Šéf švédskeho rezortu diplomacie však neuspel, a to aj napriek tomu, že na jeho stranu sa postavila Británia, Dánsko, Belgicko, pobaltské krajiny a taktiež niektoré postkomunistických krajín vrátane Slovenska. Na druhej strane barikády však stáli európske veľmoci ako Francúzsko a Nemecko.

Erdogan tvrdí: Vo Švajčiarsku nemám nijaké peniaze

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je pripravený odstúpiť, ak sa dokáže, že obvinenia, ktoré o ňom publikoval portál WikiLeaks, sú pravdivé. „Vo švajčiarskych bankách nemám žiadne peniaze. Ak to dokážete, okamžite odstúpim,“ povedal Erdogan. Americká administratíva podľa neho musí zatknúť autorov týchto textov za šírenie „nepodložených informácií, klamstiev a urážok na cti“.

Erdogan tak reagoval na tajné dokumenty, v ktorých americký veľvyslanec v Turecku v rokoch 2003-2005 Eric Edelman uviedol, že počul od kontaktných osôb, že Erdogan vlastní osem účtov vo švajčiarskych bankách. Internetový portál WikiLeaks, ktorý v roku 2006 založil Julian Assange, sprístupnil v októbri verejnosti 77-tisíc utajovaných dokumentov americkej armády o bojoch v Afganistane v rokoch 2004 až 2010, čo vzbudilo silný odpor v USA a vo viacerých európskych krajinách. V nedeľu portál zverejnil ďalších 250-tisíc tajných dokumentov americkej diplomacie. Väčšinou ide o hodnotiace správy z amerických veľvyslanectiev.

Medzinárodná policajná organizácia Interpol v stredu oznámila, že vyzvala všetky členské štáty, aby zatkli zakladateľa internetového portálu WikiLeaks Juliana Assangea pre podozrenie zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania, z ktorého ho obvinili vo Švédsku dve ženy. Už v auguste ho začala vyšetrovať polícia.

PUTIN: Minister obrany USA sa hlboko mýli

Ruský premiér Vladimir Putin v rozhovore pre americkú stanicu CNN uviedol, že americký minister obrany Robert Gates sa „hlboko mýli„, keď si nazdáva, že demokracia v Rusku je v ohrození. Putin tak reagoval na tajné dokumenty zverejnené na portáli WikiLeaks, ktoré okrem iného odhalili Gatesov postreh z februára, že „ruská demokracia mizne a vláda je oligarchia vedená bezpečnostnými službami“. „My nezasahujeme do vnútorných záležitostí (USA) a preto tiež radím našim (americkým) kolegom, aby nezasahovali do nezávislých rozhodnutí ruského ľudu,“ povedal Putin pre CNN.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Carl BildtJulian AssangeRecep Tayyip ErdoganRobert GatesTayyip ErdoganVladimir Putin
Firmy a inštitúcie WikiLeaks