Fantastická Cibulková si zahrá štvrťfinále Wimbledonu, Chsieh Su-wej si iba raz udržala podanie

Dominika Cibulková
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas osemfinálového zápasu na Wimbledone, v ktorom zdolala Taiwančanku Chsieh Su-wej (Taiw.) 6:4, 6:1 za 81 minút. Londýn, 9. júl 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 9. júla 21:29

LONDÝN 9. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková zvíťazila za 81 minút 6:4, 6:1 nad rovnako nenasadenou Chsieh Su-wej z Taiwanu (48. v rebríčku WTA) v stretnutí pondelňajšieho osemfinále dvojhry žien na Wimbledone a tretíkrát v kariére si na treťom grandslamovom turnaji roka zahrá vo štvrťfinále.

Cibulková proti Chsieh zahrala 27 víťazných úderov popri 16 nevynútených chybách. jej súperka mala bilanciu pravdy 13-16. Víťazka premenila 7 z 12 brejkových príležitostí, zdolaná hráčka 4 z 5. Obe súperky najmä v prvom sete zle podávali. Pozoruhodné je, že Cibulková mala rovnakú úspešnosť zisku bodov po prvom aj druhom podaní: 53%. Jej súperka však bola na tom ešte výrazne horšie: 38, resp. 22%.

Taiwančanka, ktorá v sobotu šokujúco vyradila svetovú jednotku a víťazku nedávneho Roland Garros Simonu Halepovú /3:6, 6:4, 7:5/, tak ani do tretice Cibulkovú (33. v rebríčku WTA) nezdolala, keď neuspela ani v predchádzajúcich dvoch zápasoch. Na tvrdom povrchu v Kuala Lumpur v roku 2014 ani vlani na Australian Open Slovenka nestratila ani set, hoci v Melbourne to bolo v 2. kole tesné 6:4, 7:6 (8).

Cibulková si za postup do štvrťfinále pripíše do rebríčka WTA 430 bodov a prémiu 281-tisíc britských libier pred zdanením. V súboji o postup medzi najlepšiu štvorku ju čaká dvanástka turnaja a víťazka Roland Garros 2017 Lotyška Jelena Ostapenková, nad ktorou uspela v oboch doterajších vzájomných stretnutiach.

Vo štvrťfinále vyzve Ostapenkovú

Pridanou hodnotu Cibulkovej úspechu je návrat na pozíciu slovenskej jednotky, keďže v „onlajn“ renkingu figuruje momentálne na 26. mieste, štyri priečky nad Magdalénou Rybárikovou.

„Post slovenskej jednotky nie je pre mňa vôbec dôležitý. Ja sa sústredím iba na seba. Netuším, na ktorej pozícii budem, no so svojím postavením nie som spokojná, takže sa koncentrujem iba na seba a na to, aby som sa dostala na tie priečky, ktoré chcem,“ povedala Cibulková pre Športky.

Zverenkyňa Mateja Liptáka Cibulková bola vlani v 3. kole v All England Lawn Tennis and Croquet Clube, v ktorom podľahla Chorvátke Ane Konjuhovej po tuhom boji 6:7 (3), 6:3, 4:6. V rokoch 2016 a 2011 sa dostala na slávnom trávnatom grandslame do štvrťfinále. Tohtoročným postupom do rovnakej fázy turnaja si vyrovnala svoje kariérne maximum na tomto turnaji.

V Londýne zatiaľ nestratila set

V doterajšom priebehu turnaja nestratila Cibulková ani set. V 1. kole zdolala Francúzsku Alizé Cornetovú 7:6 (3), 6:1, v 2. kole triumfovala nad domácou nádejou a turnajovou dvadsaťdvojkou Johannou Kontovou 6:3, 6:4, aby v 3. kole nedala šancu päťnástej nasadenej Belgičanke Elise Mertensovej, ktorú vyprevadila z kurtu po víťazstve dvakrát 6:2.

Slovenská fedcupová reprezentantka Cibulková sa vo svojej kariére dostala ôsmykrát medzi najlepšiu osmičku na grandslamovom podujatí. „Je to čerešnička na torte a veľmi ma to teší. Mali sme skvelých tenistov ako Miloš Mečíř a je niečo úžasné predstihnúť ich v takýchto štatistikách,“ skonštatovala Cibulková pre sportky.zoznam.sk.

Jej doterajším maximom na turnajoch veľkej štvorky je finálová účasť na Australian Open 2014, kde v súboji celkový triumf podľahla Čínanke Na Li 6:7 (3), 0:6. Výborný výsledok dosiahla v začiatkoch kariéry, keď sa predstavila v semifinále Roland Garros 2009. Medzi jej najväčšie úspechy môžeme rátať aj titul koncosezónnej majsterky sveta WTA 2016.

Wimbledon – dvojhra žien – osemfinále

Chsieh Su-wej (Taiwan) – Dominika Cibulková (SR)  4:6, 1:6 za 81 minút
  • I. set

V prvých štyroch gemoch úvodného setu si ani jedna z hráčok neudržala servis. V druhom geme dokonca Chsieh Su-wej pri vlastnom podaní nezískala ani fiftín a v tom štvrtom nedokázala využiť vedenie 40:0, keď Cibulková piatimi získanými fiftínmi za sebou vyrovnala na 2:2.

Ani piaty gem nebol iný, Cibulková viedla 30:15 následne prehrávala 30:40 a vyrovnala na zhodu, ale servis stratila. „Kolotoč“ brejkbalov sa však neskončil ani v ďalších gemoch, až v tom deviatom sa konečne Slovenke podarilo udržať podanie a dostala sa do vedenia 5:4 pri svojom podaní využili druhý setbal a úvodné dejstvo vyhrala v pomere 6:4.

• II. set

Taiwančanka začala aj druhé dejstvo vo svojom trende, keď v druhom geme opäť stratila servis a Cibulková sa rýchlo dostala do vedenia 3:0.

Aj vo štvrtej hre mala slovenská tenistka štyri brejkbalové šance, ale Chsieh Su-wej ich všetky odvrátila a prvýkrát v zápase si udržala podanie a znížila na 1:3.

Druhý set napokon trval iba 33 minút, pretože Cibulková získala ďalšie tri gemy a vyhrala ho pomerom 6:1.