Aktualizované: Cibulková na Wimbledone skončila, vo štvrťfinále nestačila na Ostapenkovú

Britain Wimbledon Tennis
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas štvrťfinále Wimbledonu proti Lotyške Jelene Ostapenkovej. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 10. júla 17:08

LONDÝN 10 júla (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala v utorokovom štvrťfinálovom súboji tretieho grandslamového turnaja sezóny vo Wimbledone s dvanástou nasadenou Lotyškou Jelenou Ostapenkovou v dvoch setoch 5:7, 4:6 za 82 minút.

Minuloročná víťazka Roland Garros jasne dominovala v štatistike víťazných úderov a vďaka piatemu triumfu v rade dosiahla najlepší kariérny výsledok na londýnskej tráve.

Tretí vzájomný zápas

Dominika Cibulková utrpela v treťom vzájomnom zápase s dvadsaťjedenročnou lotyšskou tenistkou prvú prehru. Do predchádzajúcich dvoch meraní síl však vstupovala v pozícii rebríčkovo lepšie postavenej hráčky.

„Samozrejme, chcela som ísť v turnaji ďalej, ale klobúk dole pred súperkou. Nepustila ma k mojej hre, tlačila ma od prvých loptičiek a mala výbornú dĺžku úderov. Ponúkla mi málo šancí a tie som navyše nedokázala využiť. Za stavu 5:4 v prvom sete som ‚neodreturnovala‘ tak, ako som si to predstavovala. Potom už do toho išla Ostapenková plnou silou a všetko jej tam padalo. Škoda toho, že som mala nízke percento zapojenia prvého servisu, no vedela som, že z druhého podania ma bude tlačiť, takže som riskovala a veľakrát mi to nevyšlo podľa predstáv,“ povedala pre agentúru SITA Dominika Cibulková.

Ostapenková predviedla v utorkovom štvrťfinále až 32 víťazných úderov, zatiaľ čo Slovenka ich zahrala iba 6. Výraznejší rozdiel medzi hráčkami ukazuje aj štatistika získaných bodov po druhom servise, v ktorej mala vlaňajšia grandslamová víťazka z Paríža navrch o 31%.

Som veľmi šťastná a spokojná so svojou hrou. Dominika hrala výborne, bol to ťažký zápas. Prehrávala som v v úvode, ale bojovala som. Prvý set rozhodol o celom stretnutí. Získala som potom potrebné sebavedomie a už to išlo. Prečo som si ľadovala stehno? Nebolo to zranenie. Buchla som sa po ňom pri jednom z podaní, preto som si preventívne vyžiadala ľad. Už sa teším na semifinále proti Kerberovej. Nikdy sme spolu nehrali, je to výborná hráčka. Zajtra si zatrénujem, budem regenerovať a pripravím sa na súperku,“ uviedla Jelena Ostapenková v prvej televíznej reakcii.

Cibulková do štvrťfinále nestratila set

Pred štvrťfinále turnaja nestratila Cibulková ani set. V 1. kole zdolala Francúzsku Alizé Cornetovú 7:6 (3), 6:1, v 2. kole triumfovala nad domácou nádejou a turnajovou dvadsaťdvojkou Johannou Kontovou 6:3, 6:4, aby v 3. kole povolila iba štyri gemy päťnástej nasadenej Belgičanke Elise Mertensovej.

V osemfinále za 81 minút poslala domov Taiwančanku Chsieh Su-wej, ktorá predtým vyradila svetovú jednotku Halepovú (3:6, 6:4, 7:5).

Zverenkyňa Mateja Liptáka Cibulková bola vlani v 3. kole v All England Lawn Tennis and Croquet Clube, v ktorom podľahla Chorvátke Ane Konjuhovej po tuhom boji 6:7 (3), 6:3, 4:6. V rokoch 2016 a 2011 sa dostala na slávnom trávnatom grandslame do štvrťfinále. Tohtoročným postupom do rovnakej fázy turnaja si vyrovnala svoje kariérne maximum na tomto turnaji.

Wimbledon – dvojhra žien – štvrťfinále

Jelena Ostapenková (Lot.-12) – Dominika Cibulková (SR) 7:5, 6:4 za 82 minút

• I. set

Nenasadená Slovenka čelila hneď v úvodnom geme šiestim brejkbalom a napokon prišla o svoje podanie. Nasledujúcu hru však získala bez straty fiftínu, vyrovnala stav stretnutia a postupne si vypracovala náskok 3:1. Cibulková mala v piatom geme pri vlastnom servise šancu na potvrdenie brejku a mohla ísť do vedenia 4:1.

Namiesto tohto sledovala zlepšený výkon Lotyšky, ktorá sa dotiahla na 3:3. Kľúčový moment prvého setu prišiel až v jedenástej hre, keď Ostapenková tretí raz brejkla Cibulkovú. Rodáčka z Rigy vyhrala úvodné dejstvo pomerom 7:5 aj vďaka tomu, že získala deväť loptičiek za sebou.

• II. set

Jelena Ostapenková v druhom sete zužitkovala psychickú výhodu a rýchlo sa ujala vedenia 2:1 s brejkom. Cibulková síce dokázala ihneď vyrovnať, ale priebeh tohto štvrťfinálového súboja sa už nezmenil.

Mladá lotyšská tenistka pokračovala v presnej a agresívnej hre od základnej čiary, čoho výsledkom bol ďalší brejk a vedenie 4:2. Dvanástka pavúka vo zvyšnom priebehu štvrťfinále nezaváhala pri svojom podaní a tešila sa z víťazstva 7:5, 6:4.