Wimbledon je po ročnej pauze späť. Sobolenková nezaváhala, mladík Draper vzal Djokovičovi set

Wimbledon 2021, Arina Sobolenková
Bieloruská tenistka Arina Sobolenková počas zápasu 1. kola dvojhry žien na Wimbledone proti Rumunke Monice Niculescovej. Londýn, 28. jún 2021. Foto: SITA/AP

Slávny Wimbledon sa po ročnej pauze v posledný júnový pondelok konečne začal, ale nie podľa stanoveného časového rozvrhu. Program úvodného hracieho dňa dvojhry mužov a žien narušil dážď, a tak sa začalo hrať iba na dvoch najväčších dvorcoch s posuvnou strechou.

Prvou postupujúcou do 2. kola bola Bieloruska Arina Sobolenková, medzi mužmi sa v duchu tradície prvý predstavil obhajca titulu Novak Djokovič a 19-ročný Brit Jack Draper mu vzal jeden set.

Niculescová hrala výrazne pomalšie

Svetová štvorka a turnajová dvojka zdolala Rumunku Monicu Niculescovú 6:1, 6:4, stačilo jej na to 77 minút. Víťazka až päťkrát vzala podanie svojej súperke, ktorá získala po prvom podaní len 39% bodov. Na víťazné údery to bolo 46-8 pre silovo hrajúcu 23-ročnú Bielorusku.

O desať rokov staršia a výrazne pomalšie hrajúca Rumunka sa predstavila na londýnskej tráve po trinásty raz, jej maximum pochádza z roku 2015 – osemfinále.

Sobolenková dosiaľ nikdy neprešla cez 2. kolo Wimbledonu, jej najbližšia súperka vzíde zo súboja medzi Američankou Danielle Laoovou a Britkou Katie Boulterovou.

„Nikdy doteraz som nehrala na veľkom wimbledonskom kurte. Preto som veľmi šťastná, že to mám za sebou. Trochu som bola unavená a nervózna, potrebovala som pomoc zvonka. Moje nohy boli ťažké a zo zlého pohybu pramenili aj chyby,“ skonštatovala Arina Sobolenková podľa BBC Sport.

Djokovič potreboval dve hodiny

V ženskej dvojhre na Wimbledone je nasadená jednotka Austrálčanka Ashleigh Bartyová, ktorá je aj líderka singlového rebríčka WTA. Druhá a tretia dáma svetového renkingu však v Londýne chýbajú.

Japonka Naomi Osaková po predčasnom odstúpení z Roland Garros sa rozhodla dať si pauzu až do olympijských hier v Tokiu a obhajkyňa triumfu z roku 2019 Rumunka Simona Halepová je zranená.

Na centrálnom dvorci Djokovič potreboval dve hodiny na to, aby si poradil s voľnou kartou hrajúcim Draperom 4:6, 6:1, 6:2, 6:2. Svetová jednotka dominovala nad 253. hráčom rebríčka ATP vo víťazných úderoch 47-26, na esá to bolo zdrvujúce 25-4, napriek tomu Djokovič prehral prvý set.

Súperom srbského favorita v 2. kole bude lepší zo zápasu Juhoafričana Kevina Andersona a čilského kvalifikanta Marcela Barriosa Veru.