Aktualizované: Lacko nezobral Federerovi ani set a na Wimbledone dohral

Lukáš Lacko
Slovenský tenista Lukáš Lacko. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované: 5. júla 9:00

LONDÝN 4. júla (WebNoviny.sk) – Slovenský tenista Lukáš Lacko nestačil na turnajovú jednotku a obhajcu titulu Švajčiara Rogera Federera, ktorému podľahol za 89 minút 4:6, 4:6, 1:6:v stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry na tretom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (2. – 15. júla,celková dotácia 34 milióna libier, tráva).

Víťaz zahral 16 es a mal úspešnosť 93% po tom, čo trafil prvé podanie do kurtu. Na víťazné údery to bolo 48:21 pre fenomenálneho držiteľa 20 grandslamových titulov vo dvojhre.

Federer momentálne ťahá vo Wimbledone sériu deviatich víťazných zápasov a 26 setov bez toho, aby čo len jeden prepustil súperovi. Osemnásobný miestny víťaz Federer nastúpi v 3. kole proti lepšiemu zo stretnutia Ivo Karlovič (Chor.) – Jan-Lennard Struff (Nem.).

„Myslím si, že som dne zahral veľmi dobre. Cítil som sa fajn, skoncentroval som sa pri svojich gemoch na servise a v dôležitých momentoch vedel súpera aj brejknúť. Vychádzali mi aj returny, čo je na tráve veľmi dôležité. Nebolo to úplne jednoduché, lebo Lacko je dobrý hráč na tráve. Pre mňa je teraz dôležité, aby som zachoval vysokú úroveň svojej hry čo najdlhšie, aby som sa cítil aj naďalej komfortne,“ uviedol Roger Federer v prvom televíznom interview.

Tridsaťročný piešťanský rodák Lacko (73. v singlovom renkingu ATP) a o šesť rokov starší Federer (2.) odohrali tretie vzájomné stretnutie a ani do tretice Slovák nevzal Švajčiarovi ani set. Aj predchádzajúce dva vzájomné zápasy sa uskutočnili na grandslamových turnajoch. Na Australian Open 2011 Lacko prehral 1:6, 1:6, 3:6 a o tri roky neskôr na Roland Garros 2:6, 4:6, 2:6.

„Škoda, že som sa v zápase proti Federerovi v podstate nemohol k ničomu dostať na returne. Roger veľmi dobre servoval, triafal všetky rohy na dvorci mimoriadne presne,“ uviedol Lukáš Lacko pre TV Markíza a ešte poznamenal: „V treťom sete si chcel vyskúšať nejaké veci a všetko mu to tam popadalo. Ja na druhej strane som tam nedal nejaké ľahké údery a z toho potom bol jednoznačný priebeh tretieho setu.“

Zatiaľ čo Lacko došiel vo Wimbledone dosiaľ najďalej dvakrát do 3. kola (2012, 2016), čoskoro 37-ročný Federer získal prvý miestny titul pred 15 rokmi, 8-krát sa tešil s trofejou nad hlavou a celkovo 11-krát bol vo finále. Jedenásť finálových singlových účastí na turnaji „veľkej štvorky“ má v celej histórii tenisu na konte iba Rafael Nadal na Roland Garros v Paríži (všetky víťazné).

Federer sa po prvý raz predstavil v hlavnej súťaži Wimbledonu ešte v minulom storočí (1999) a z prvých štyroch účastí trikrát neprešiel cez 1. kolo. Aktuálne však vylepšil svoju rekordnú zápasovú bilanciu na wimbledonskej tráve na 93 víťazstiev – 11 prehier. Druhý najlepší v počte víťazných zápasov v All England Lawn Tennis and Croquet Clube je Američan Jimmy Connors (84-18).

Lacko v prvom sete držal krok s legendou svetového tenisu. Piešťanský rodák dobre podával a bodoval aj z medzihry. Stačila však chvíľka nepozornosti a slovenský tenista v siedmom geme prišiel o svoje podanie. Neskôr za stavu 3:5 Lacko vymazal dva setbaly Federera pri svojom podaní. Potom však Švajčiar predviedol servis šampióna. Dve esá a ďalšie dva fiftíny priamo z podania mu po 38 minútach zabezpečili zisk setu na 6:4.

Druhý set bol vyrovnaný do stavu 2:2. Potom Federer predviedol pri Lackovom servise niekoľko zmien rytmu hry (účinný dropšot, striedanie kratších a dlhších úderov, nábehy k sieti) a slovenskému súperovi po druhý raz v zápase vzal podanie. Náskok jedného brejku si švajčiarsky „maestro“ udržal do konca setu. Prvý setbal premenil esom číslo 13 a po 65 minútach viedol 2:0 na sety. V tom čase mal Federer na konte už 37 víťazných úderov, kým Lacko len 16.

V treťom sete už bol kvalitatívny rozdiel medzi oboma hráčmi zjavný. Vo svojej tenisovej obývačke na wimbedonskom centri súkal jeden víťazný úder za druhým najmä z forhendovej strany a slovenskému súperovi dovolil zisk gemu iba za stavu 2:0. Prvý mečbal si Federer vypracoval za stavu 5:1 pri podaní súpera a premenil ho víťazným forhendom.