Z ambulancie plastického chirurga MUDr. Dušana Gubu

Bez názvu
Foto: www.cosmeticsurgeryhospital.org

Určitá nedokonalosť, šediny, vrásky, mimika doladená vekom a skúsenosťami je na mnohých zaujímavá a krásna. Často ten, kto vkročí do mojej ambulancie, sám nevidí, že je krásny taký, aký je, alebo mu to nemá kto povedať. Prichádzajú sem so zámerom, dám si od vás poradiť. Príkladov aj zo sveta je viac ako dosť. Taká Brigitte Bardot či Jean Paul Belmondo.

Tvárová chirurgia

Chcela by som s mojím nosom – len takú malú zmenu, trocha zbrúsiť, trocha zdvihnúť, eventuálne trocha upraviť špičku, a keby sa ešte dalo trochu ho zúžiť… a napríklad, mám tu v taške obrázok, pozrite, ako Angelina Jolie… Nemohla by som mať taký nos… a pery? Počula som, že ich aj zväčšujete… Nemám ich príliš úzke? … Čo by ste povedali na toto?

Viečka

Nemyslíte si, že mám nejaké unavené oči? Viete, mala som nedávno 40 rokov, mám v práci samé dvadsiatky a pozerajú sa na mňa pomaly ako na starú mamu… Musím sa im predsa vyrovnať, keby ste mi trochu štipli z tejto kože, povytiahli kútiky, vždy som mala také živé oči.

Bez názvu
Foto: www.geninv.net

Facelift

V poslednom roku, len sa pozrite… ako sa mi urobila táto vráska. Keď mám pred sebou fotky, pred rokom – aha, nič také som tam nemala. A vôbec celá tá tvár je nejaká spadnutá. Keby sa dala tu vypnúť, napríklad takto. Mám takú prácu, som stále s ľuďmi a mám pocit, že všetci sa pozerajú iba na to, že som v kolektíve najstaršia. A vôbec nechcem prísť o prácu.

Prsia

Jedna z najčastejších a najopakovanejších viet je: Mojej známej ste robili prsia a dali ste jej trojstovky anatomické a dávali ste jej to pod sval. Aj ja chcem také!!! Mám po dvoch pôrodoch, vždy som mala krásne prsia, nevedela som ani, kde sa kupujú podprsenky. Keby ste mi ich tu niekde trochu podvihli, bolo by to super. Keby sa dalo trochu zmenšiť bradavky aj dvorec. A jazvy potom nezostávajú?

Liposukcia

Pribrala som za posledný rok asi 10 kíl, mám veľa práce, nemôžem vôbec chodiť plávať, behať, hrať s kamarátmi futbal ako predtým… Liposukcia to zvládne, nie? Samozrejme, že nie…

Nos

Pri nosoch sú pomerne jasné pomery a antropometrické línie. Nos by mal však zaberať na tvári to „najoptimálnejšie“ miesto. Často skutočne príde niekto, slečna, mladý pán, majú so sebou albumy s vlastnými alebo donesenými fotografiami vysnívaných línií a niektorí viac, iní menej sa dožadujú… Urobte mi, prosím, takýto! Pritom ich tvár je úplne iná ako tá na fotografii. Nie, že by nebola harmonická, je jednoducho iná. I keď zriedka, ale stane sa, že záujemcovia o operáciu nie sú schopní pochopiť, že na výrazne podlhovastej tvári malý nosík pôsobí disharmonicky.

Prirodzené línie

Bez názvu
Foto: www.borko.com

Vybral som niekoľko vzorových dialógov, vzorov je aj viac, ale nie všetko je o plastickej chirurgii. Od korekcie v oblasti tváre môžeme očakávať veľa, či už samotnou chirurgiou, alebo kombinovanými výkonmi často dokážeme stiahnuť niekoľko rokov v tvári dole, ale len za určitých podmienok. Akýkoľvek výťah tváre, operácia viečok, botox na vrásku čela, výplň do pier nevráti iskru do očí, práve naopak, pri takýchto omladzujúcich, tzv. antiaging úkonoch je potrebné isté harmonické zladenie celkového obrazu tváre. Od vlasovej línie a čela po bradu až krk a takisto pri inom pohľade (od strednej línie tvare až po ušnice). Ak niektorá z častí tváre je výrazne „omladená“ a úpravy nie sú harmonické, určite bude nápadnejšia práve nevyváženosť. Čo sa týka pŕs, neexistujú dva rovnaké prsníky u jednej ženy ani dva rovnaké hrudníky. Azda len u jednovaječných dvojčiat.

Sen o krásnych prsníkoch je prirodzený, zaslúžil by si samostatnú úvahu. Predovšetkým aj tu je potrebné harmonické videnie človeka a pri zhodnotení jeho výšky, váhy, pomeru ramien, hrudného koša, pásu, bokov, športových či iných aktivít. Jedna z najčastejších požiadaviek pri zväčšovaní prsníkov je práve určité neuvedomenie si faktu, že prsníky sú síce jedným z najúžasnejších znakov ženskej krásy, ale nie jediným. Určite som zástancom čo najprirodzenejších línií a na druhej strane, ak by sme boli všetci krásni, svieži a dokonalí, bola by to asi nuda. A plastickí chirurgovia by nemali čo robiť. Určitá nedokonalosť, šediny, vrásky, mimika doladená vekom a skúsenosťami je na mnohých zaujímavá a krásna. Často ten, kto vkročí do mojej ambulancie, sám nevidí, že je krásny taký, aký je, alebo mu to nemá kto povedať. Prichádzajú sem so zámerom, dám si od vás poradiť. Príkladov aj zo sveta je viac ako dosť. Taká Brigitte Bardot či Jean Paul Belmondo.

Autor: MUDr. Dušan Guba, primár esteticko-plastickej chirurgie, ÚLK, Bratislava

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelina JolieBrigitte BardotJean Paul Belmondo