Z čínskej strany sa na Mount Everest nedostanete, vláda výstup pre koronavírus zakázala

FILE - In this April 30, 2020, aerial file photo released by China's Xinhua News Agency, vehicles and tents are seen at the base camp at the foot of the Chinese side of the peak of Mount Qomolangma, also known as Mount Everest, in southwestern China's Tibet Autonomous Region. China has canceled attempts to climb Mount Everest from its side of the world's highest peak because of fears of importing COVID-19 cases from neighboring Nepal, state media reported. (
Čína zakázala výstup na Mount Everest z jej územia. Foto: Purbu Zhaxi/Xinhua via AP, File

Čína zakázala výstup na Mount Everest z jej územia. Vláda sa obáva, že horolezci môžu do krajiny priniesť koronavírus zo susedného Nepálu. V piatok o tom informovala štátna agentúra Sin-chua.

Tento krok odráža úroveň opatrnosti, akú Čína prijala v rámci boja s pandémiou. Krajine sa podarilo na svojom území z veľkej časti obmedziť šírenie vírusu, no Nepál zažíva rekordné prírastky infikovaných aj mŕtvych.

Čína vydala na jar povolenie na výstup na najvyššiu horu sveta 38 osobám, pričom všetci sú občania Číny. Nepál vydal povolenie 408 osobám. V krajine malo niekoľko horolezcov pozitívny test na COVID-19 po tom, ako ich previezli z táborov dolu.

V máji býva väčšinou najideálnejšie počasie na zdolanie vrchu.

Čína predtým vyhlásila, že postaví separačnú líniu na vrchole hory, aby tak zabránila ľuďom v kontakte s hocikým z nepálskej strany. Nepriblížila však, ako to chcela urobiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom