Z detského génia je už doktor, promoval vo veku 21 rokov

Bez názvu
Foto: www.suntimes.com

Sho Yano má síce len 21 rokov a už je z neho doktor. Začiatkom júna stihol promovať v americkom Chicagu a stal sa tak najmladším držiteľom dvoch doktorátov súčasne v histórii miestnej univerzity.

Bez názvu
Foto: www.suntimes.com

Nadaný mladík s IQ 200 vedel čítať už ako dvojročný, písať sa naučil ako trojročný a vo veku piatich rokov začal skladať hudbu. Na vysokej škole začal študovať už ako deväťročný a prvý bakalársky titul získal o tri roky neskôr. Štúdium medicíny začal v dvanástich.

„Pamätám si, keď bol u nás na pohovore – milý, slušný 11-ročný chlapec oblečený v malom obleku,“ uviedol doktor Joel Scwab, profesor pediatrie, ktorý bol v skúšobnej komisii. „Nikdy by nezapadol medzi svojich rovesníkov, on chcel byť doktor.“ Hoci ostatné univerzity mali problém prijať tak mladého žiaka aj napriek jeho vedomostiam, pretože mali obavy, že si zničí detstvo, Univerzita v Chicagu mu v roku 2003 otvorila dvere do tajov medicíny.

Bez názvu
Foto: www.suntimes.com

„Nikdy som tomu nerozumel. Prečo by povolenie postaviť sa pred nové výzvy malo byť považované za škodlivejšie ako byť úplne znudený?“ pýtal sa Sho, ktorý má čierny pás v taekwonde.

Majiteľ doktorátov z medicíny a molekulárnej genetiky sa teraz pripravuje na svoju prax na pediatrickej neurológii, ktorá ho začala zaujímať počas študijného pobytu v LaRabida Children’s Hospital v Chicagu. „Páčila sa mi práca s deťmi a aj spôsob, ako celý tím spolu fungoval,“ uviedol mladý génius.

Zdá sa, že na štúdium majú v rodine bunky. Shoova 15-ročná sestra Sayuri získala bakalársky titul z biológie na Roosveltovej univerzite v roku 2010 a momentálne dokončuje umelecké štúdium zamerané na hru na husliach.

„Chcieť musíte sami, nie vaši rodičia. Keby na mňa tlačili, nikdy by som sa tak ďaleko nedostal. Teraz žijem svoj sen,“ dodal nadaný génius.

http://content.usatoday.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom