Z deviatich slovenských lodí postúpilo osem do semifinále

Marcel Potočný
Slovenský reprezentant Marcel Potočný počas kvalifikácie K1 muži na MS vo vodnom slalome. Čunovo, 9. september 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

ČUNOVO 9. septembra (WEBNOVINY) – Z deviatich slovenských lodí postúpilo z piatkových kvalifikácií na 34. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove do víkendového semifinále osem.

Kompletné trojčlenné zastúpenie bude mať Slovensko v semifinále C2 mužov a K1 žien, v mužskom kajaku postúpili dvaja domáci zástupcovia.

Kvalifikáciu C2 mužov vyhrali bratranci Ladislav a Peter Škantárovci – Čechov Jaroslava Volfa s Ondřejom Štěpánkom zdolali o 99 stotín sekundy. Súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci skončili v kvalifikácii tretí.

Obhajcovia titulu z posledných troch šampionátov mali istotu postupu do semifinále prakticky už po prvej jazde a na druhú napokon ani nenastúpili. Tomáš Kučera s Jánom Bátikom sa síce v druhom kole zlepšili, ale napokon neudržali pozíciu v najlepšej desiatke a obsadili 12. priečku. Do semifinále postúpilo prvých dvadsať lodí, celkovo štartovalo 44 posádok.

Škantárovci sa zhodli na tom, že kvalifikačná trať nepreverila ich skutočné schopnosti. „Bránky boli postavené naozaj dosť jednoducho. Na celej trati boli možno dva technickejšie úseky. Toto nevyhovuje tým lepším pretekárom, pretože čím je ľahšia trať, tým väčšia šance majú slabší pretekári. Oni sú fyzicky dobre pripravení, ale technika im chýba. Na jednoduchej trati ju však ani nepotrebujú,“ vysvetľoval Ladislav Škantár.

Všetky kajakárky v semifinále

Slovenské kajakárky napodobnili deblkanoistov a všetky tri lode postúpili do sobotňajšieho semifinále. V piatkovej predpoludňajšej kvalifikácii sa všetky tri dostali do najlepšej tridsiatky. Najlepšou z tria Sloveniek v 70-člennom štartovom poli bola Jana Dukátová, ktorá obsadila v kvalifikácii 4. miesto. Čas 98,42 s dosiahla v prvej jazde, v ktorej mala jeden dotyk s bránkou. V druhom kole išla viac na istotu a už nebol tak rýchla.
Vodny slalom

Elena Kaliská sa v kvalifikácii zaradila na dvanástu priečku. Po prvom kole bola ôsma, v druhom svoj čas 102,28 s nezlepšila, keď po desiatej bránke urobila eskimáka a vynechala štyri bránky.

Do postupovej tridsiatky sa napokon dostala aj Dana Mann-Beňušová, ktorá obsadila 25. priečku. Po prvom kole bola 32., ale zlepšeným výkonom v druhom postúpila.

Víťazkou kvalifikácie sa stala Španielka Maialen Chourrautová. O vyše sekundu za ňou zaostala obhajkyňa zlata z minuloročného šampionátu v slovinskom Tacene Corinna Kuhnleová z Rakúska, tretia skončila Češka Kateřina Kudějová.

Dukátová: „Dnes to nebol bezchybný výkon“

Som spokojná, dosiahla som, čo som chcela a mala. Postúpila som do semifinále z tých lepších pozícií, čo by mohlo byť trocha výhodou. Budem si môcť lepšie pozrieť trať. Dnes to nebol bezchybný výkon. Boli tam veci, ktoré by som chcela zlepšiť. Verím, že som si to nechala na sobotu, kedy je semifinále a finále. Pre nás domácich to bola veľmi jednoduchá trať. Ale ktovie, čo na to hovoria zástupcovia z tých menej vyspelých krajín. Dalo sa však čakať, že na kvalifikáciu na majstrovstvách sveta, kde je široké zastúpenie pretekárov rôznej výkonnosti, to bude takéto. Verím, že na semifinále to už bude niečo náročnejšie,“ povedala po pretekoch Jana Dukátová.

V kvalifikácii mužského kajaku uspeli Martin Halčin a Ľubomír Janček. Pred bránami postupovej štyridsiatky ostal iba Marcel Potočný, ktorý obsadil 46. priečku. Od nedeľňajších bojov o olympijskú miestenku i účasť vo finále ho delilo 83 stotín sekundy.

Veľmi dobrý výkon podal v piatkovej popoludňajšej kvalifikácii Martin Halčin, ktorý bol po prvom kole prvý a napokon obsadil konečnú 3. pozíciu.

Dvadsaťročný bývalý juniorský majster sveta a Európy, ktorému vo svetovom renkingu patri 40. priečka, súperom svojou prvou jazdou doslova vyrazil dych.

Som spokojný. Absolvoval som prvú jazdu bez trestného dotyku bránky. Uvedomoval som si, že na takejto ľahkej trati by každá penalizácia veľmi bolela,“ vravel po dojazde do cieľa prvého kola rodák z Košíc. V druhom išiel opäť čisto, ale už pomalšie a svoj výkon nevylepšil. Tretí slovenský zástupca Ľubomír Janček obsadil 22. priečku.

Víťazom kvalifikácie sa stal Nemec Alexander Grimm, ktorý v druhej jazde prekonal Halčinov čas z prvej o 15 stotín sekundy. Pred Slováka sa v druhom kole dostal aj Poliak Mateusz Palaczyk. Semifinále je na programe v nedeľu predpoludním.

Výsledky – MS vo vodnom slalome:

MUŽI

K1 – kvalifikácia (40 najlepších do semifinále): 1. Alexander Grimm (Nem.) 87,94 (0), 2. Mateusz Palaczyk (Poľ.) 87,99 (0), 3. Martin Halčin (SR) 88,09 (0), 4. Daniele Molmenti (Tal.) 88,16 (0), 5. Vavřinec Hradílek (ČR) 88.30 (0), 6. Hannes Aigner (Nem.) 88,66 (0), … 22. Ľubomír Janček 91,40 (0), … 46. Marcel Potočný (všetci SR) 93,54 (0)

C2 – kvalifikácia (20 najlepších do semifinále): 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 98,59 (0 trestných sekúnd), 2. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 99,58 (0), 3. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 99,84 (0), 4. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 100,34 (0), 5. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 100,90 (0), 6. Chu Ming-chai, Ču Ťun-rong (Čína) 101,91 (0), … 12. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 104,25 (2)

ŽENY

C1 – kvalifikácia (30 najlepších do semifinále): 1. Maialen Chourrautová (Šp.) 96,14 (0 trestných sekúnd), 2. Corinna Kuhnleová (Rak.) 97,31 (0), 3. Kateřina Kudějová (ČR) 98,37 (0), 4. Jana Dukátová 98,42 (0), 5. Fiona Pennieová (V.Brit.) 100,72 (0), 6. Natalia Pacierpniková (Poľ.) 101,30, … 12. Elena Kaliská 102,28 (0), 25. Dana Mann-Beňušová 104,80 (2)

Viac k osobe Elena KaliskáJán BátikJana DukátováLadislav ŠkantárMartin HalčinPavol HochschornerPeter HochschornerPeter Škantár