Z Drážďan prišli správy o násilí, polícia je v pohotovosti

Drážďany
Mužov zákona z Drážďan, ktorí očakávali v uliciach mesta rádovo desiatky tisíc ľudí, podporujú aj kolegovia z iných spolkových krajín Nemecka a príslušníci spolkovej polície. Foto: SITA/AP

DRÁŽĎANY 19. októbra (WebNoviny.sk) – Napätá situácia v Drážďanoch, kde v pondelok protiislamské a xenofóbne hnutie Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida) oslavuje prvé „narodeniny“, v pondelok večer prerástla v prvé zrážky. Lietali pri nich aj petardy, nie je však zrejmé, kto ich hádzal.Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na policajné zdroje.

Jeden je vážne zranený

Pri zrážkach medzi stúpencami a odporcami protiislamského a xenofóbneho hnutia utrpel jeden muž ťažké zranenia.

Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na policajného hovorcu. Podľa internetového vydania denníka Sächsische Zeitung je zraneným stúpenec Pegidy, ktorého ktosi trafil železnou tyčou.

Mužov zákona z Drážďan, ktorí očakávali v uliciach mesta rádovo desiatky tisíc ľudí, podporujú aj kolegovia z iných spolkových krajín Nemecka a príslušníci spolkovej polície. Na Divadelnom námestí pred Semperovou operou, v dejisku mítingu hnutia Pegida, vítal rádovo stovky jeho nadšencov striedajúci sa elektronický slogan s textom: Nie sme kulisou pre netoleranciu, respektíve Nie sme scénou pre xenofóbiu.

Cieľom je prezentovať Drážďany ako mesto, v ktorom nevládne nenávisť k cudzincom

Vedenie Semperovej opery avizovalo na večer vypnutie osvetlenia podobne ako iné kultúrne inštitúcie mesta, aby stúpencov Pegidy symbolicky ponechali v tme. Z rôznych štvrtí saskej metropoly smeruje do jej centra okolo 11-tisíc protidemonštrantov v štyroch sťaby hviezdicových pochodoch a behoch. Cieľom je prezentovať Drážďany ako mesto, v ktorom nevládne nenávisť k cudzincom.

Na prejavy nesúhlasu s prejavmi xenofóbie vyzvala pod mottom Srdce namiesto nenávisti široká aliancia politických a spoločenských subjektov. Pri miestnej katedrále sa podľa reportéra tlačovej agentúry DPA ocitli stúpenci hnutia Pegida a antidemonštranti zoči-voči.

Stúpenci i odporcovia hnutia Pegida dali o sebe vedieť aj v Mníchove

Aj v Mníchove vyšlo v pondelok do ulíc asi 250 stúpencov protiislamského a xenofóbneho hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida).Informovala o tom tlačová agentúre DPA odvolávajúc sa na policajného hovorcu.

Podľa rovnakého zdroja sa proti pochodu Pegida ulicami bavorskej metropoly postavilo priamo v dejisku okolo 600 odporcov. Stúpenci hnutia smerovali za hlasitého piskotu ich odporcov na Námestie obetí národného socializmu a položili na ňom veniec. Na oba tábory dohliadalo a rozdeľovalo ich okolo 370 príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom