Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drogy
ilustračné foto Foto: Shutterstock
16. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Z drogovej závislosti sa liečili najmä mladí a nezamestnaní

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Zo závislosti od drog sa vlani liečilo viac ľudí ako v roku 2012. „V uplynulom roku sa na Slovensku liečilo 2 484 užívateľov drog. Medziročne je to o 291 pacientov viac. Ide o najvyšší počet za posledné desaťročie,“ informoval agentúru SITA Peter Bubla z kancelárie riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Liečebne najviac zaplnili užívatelia stimulancií, najmä pervitínu, ktorých počet už niekoľko rokov stúpa. Vlani v porovnaní s rokov 2012 pribudlo aj liečených užívateľov cannabisu (marihuany). Častejšie sa liečili muži (2 077) ako ženy (407).

Liečbu prvýkrát v živote vyhľadala takmer polovica pacientov, 1 238 z 2 484. Približne tretina – 770 boli drogovo závislí, ktorí podstupujú liečbu na oddeleniach vo väzniciach. Pritom najčastejšie boli medzi liečeným ľudia z Bratislavského kraja a takmer polovica z narkomanov, ktorí sa vlani liečili, bola nezamestnaná.

Liečených užívateľov stimulancií, teda látok, ktoré dočasne zlepšujú duševný alebo fyzický stav, prípadne oboje, bolo vlani 983. Ide o 40 percent zo všetkých liečených, pričom až 98 percent z tejto skupiny boli užívatelia pervitínu.

U dievčat prevažuje užívanie stimulácií, u chlapcov cannabis

„Pre porovnanie, medziročne sa počet liečených užívateľov stimulancií zvýšil o 88. Viac bolo aj liečených užívateľov cannabisu, ktorých počet narástol zo 432 v roku 2012 na 557 v roku 2013. Až 97 percent (539 liečených) tvorili užívatelia marihuany. Mierny medziročný pokles o 10 liečených evidujeme v prípade závislosti od heroínu (414 liečených),“ uviedol ďalej Peter Bubla.

Liečenými užívateľmi drog sú najmä mladí ľudia vo veku 20 až 34 rokov, ktorí vlani tvorili takmer 70 percent zo všetkých liečených. Medziročne stúpol aj počet mladých ľudí do 19 rokov, ktorí sa liečili zo závislosti, a to z 318 v roku 2012 na 335 v roku 2013.

U dievčat v tejto vekovej skupine prevažuje najmä liečba spojená s užívaním stimulancií (48 liečených), zatiaľ čo u chlapcov ide najčastejšie o užívateľov cannabisu (131 liečených).

Dĺžku pravidelného užívania drog 11 a viac rokov uviedlo až 895 liečených. Viac ako jednoročné pravidelné užívanie drog sa objavilo aj pri liečených drogovo závislých vo veku do 15 rokov. Týkalo sa celkovo 17 pacientov.

Takmer polovicu liečených pacientov tvorili nezamestnaní

Najčastejším spôsobom užívania hlavnej drogy v roku 2013 bolo fajčenie. Uviedlo ho 815 (33 percent) pacientov. Nasledovalo injekčné podanie (707, čo je 29 percent) a šnupanie (549, 22 percenta).

Podľa trvalého pobytu bolo najviac liečených užívateľov drog z Bratislavského (568) a Trnavského kraja (391). Z Prešovského kraja pochádzalo najmenej pacientov (112), ktorí sa liečili z drogovej závislosti. Najvyšší počet liečených užívateľov drog je z radov nezamestnaných, a to 1 233, čo tvorí takmer polovicu zo všetkých liečených.

Z hľadiska najvyššej úrovne ukončeného vzdelania sú na prvom mieste pacienti so základným vzdelaním (35 percent), na druhom mieste so stredným bez maturity (32 percent), nasledujú pacienti so stredným vzdelaním s maturitou (22 percent). Liečenými užívateľmi drog s vysokoškolským vzdelaním boli 3 percentá.

Odporúčané články

Tomáš mal záľubu v marihuane, z dielne spravil laboratórium Policajtom vyšla akcia Batman, díleri kšeftovali s extázou

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...