Z emisného škandálu Volkswagenu obžalovali generálneho riaditeľa aj predsedu dozornej rady

Herbert Diess
Generálny riaditeľ Volkswagen Herbert Diess. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 24. septembra, 14:20

Nemecká prokuratúra obžalovala generálneho riaditeľa automobilky Volkswagen Herberta Diessa a predsedu dozornej rady Hansa Dietera Pötscha spolu s bývalým generálnym riaditeľom Martinom Winterkornom z manipulácie na trhu v súvislosti s emisným dieselovým škandálom, ktorý vypukol v roku 2015.

Oneskorene informovali trhy

Prokuratúra v Braunschweigu v utorok uviedla, že všetci traja sú obvinení z toho, že úmyselne oneskorene informovali trhy o nákladoch pre firmu, ktoré budú výsledkom emisného škandálu.

Podľa prokuratúry oneskorené informovanie znamenalo, že obžalovaní manažéri nemeckej automobilky nevhodne ovplyvnili cenu akcií svojej firmy. Martin Winterkorn z funkcie odstúpil krátko po tom, ako sa správa o emisnom škandále dostala na verejnosť.

Nepodložené obvinenia

Obžalovanie generálneho riaditeľa a predsedu dozornej rady Volkswagenu spolu s bývalým generálnym riaditeľom z manipulácie na trhu v súvislosti s emisným dieselovým škandálom označila nemecká automobilka za „nepodložené“.

Hiltrud Dorothea Wernerová, členka vedenia firmy zodpovedná za bezúhonnosť a právne záležitosti, v utorok uviedla, že Volkswagen „dôkladne prešetroval“ túto záležitosť s pomocou interných a externých právnych expertov viac ako štyri roky. „Výsledok je jasný: tieto obvinenia sú nepodložené,“ uviedla vo vyhlásení.

Dozorná rada Volkswagenu uviedla, že už uvažovala o možnosti, že sa objaví takáto obžaloba, a výkonný výbor dozornej rady „sa okamžite stretne, aby diskutoval o ďalších krokoch“. 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom