Aktualizované: Z kanoistov bol v kvalifikácii v Augsburgu najlepší Martikán, z kajakárok postúpila iba Mintálová

Michal Martikán
Slovenský vodný slalomár Michal Martikán. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované: 6. júla 17:20

AUGSBURG 6. júla (WebNoviny.sk) – Všetci štyria slovenskí reprezentanti v kategórii C1 postúpili do semifinále na tretích pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome v nemeckom Augsburgu. Istotu semifinále majú aj všetky tri kanoistky SR a zo slovenských zástupcov aj kajakárka Eliška Mintálová a kajakári Martin Halčin s Jakubom Grigarom.

Zo slovenského kvarteta v piatkovej predpoludňajšej kvalifikácii v mužskej „céjednotke“ bol najlepší najskúsenejší Michal Martikán, ktorý obsadil druhé miesto.

Aj napriek dvom trestným sekundám päťnásobný olympijský medailista zaostal za víťazným Nemcom Siderisom Tasiadisom len o 45 stotín sekundy, aj domáci pretekár však mal dotyk na jednej z bránok.

„Cítil som sa veľmi dobre. Nenatrápil som sa príliš, šiel som s vodou. Na mnohých miestach mi voda pomohla a som rád, že to bolo také rýchle,“ povedal spokojný Michal Martikán v rozhovore pre agentúru SITA.

Slafkovský išiel na istotu

Z ďalších slovenských zástupcov mladík Marko Mirgorodský skončil piaty, líder Svetového pohára Alexander Slafkovský deviaty a Matej Beňuš s 2 trestnými sekundami osemnásty. V prvej kvalifikácii si postup vybojovalo 20 pretekárov.

Momentálne najlepší zo Slovákov v hodnotení C1 Alexander Slafkovský priznal, že v upršanej kvalifikácii išiel ‚na istotu‘: „Tak, aby som nespravil chybu. Myslím si, že som ako jediný šiel jednu kombináciu priamo, aby som si to vyskúšal pred sobotou. Asi to bolo pomalšie, ale prešiel som si to a postupujem z prvej jazdy, čo je super.“

„Od štartu sa mi jazdilo dobre. V úvode som si to chcel najmä postrážiť, lebo jednotka je nepríjemná. Je tam náročný valec. Zvyšok trate to bolo fajn, nebrzdil som to a iba pádloval. Trochu ma prekvapilo, že som bol prvý. Myslel som si, že ostatní išli trochu rýchlejšie,“ povedal Marko Mirgorodský po kvalifikácii.

Matej Beňuš k svojej jazde podotkol: „Mala ďaleko od toho, aby som ju hodnotil ako dobrú. Ani jedna kombinácia mi nevyšla tak, ako by som chcel. To je však Augsburg, jedna jazda je super a druhá nie. Uvidíme, čo bude zajtra v semifinále. Cieľ som splnil a postúpil z prvej jazdy, môžem sa tak koncentrovať na semifinále.“

Najlepších 20 jazdkýň

Medzi kajakárkami ide ďalej iba jedna z troch Sloveniek. V prvej kvalifikácii nepochodila ani jedna, z druhej si semifinálovú miestenku vyjazdila len Eliška Mintálová. V prvej jazde Elenu Kaliskú klasifikovali na 24. mieste, Elišku Mintálovú na 28. priečke a Michaelu Haššovú na 45. pozícii.

Do semifinále sa z nej kvalifikovalo najlepších 20 jazdkýň, o zostávajúcich desať miest v sobotňajších pretekoch bojovali pretekárky v druhej jazde, Eliška Mintálová v nej bola deviata. Elene Kaliskej ušiel postup, skončila na jedenástom stupienku 85 stotín sekundy od semifinále.

„Som rada, že som sa tam prebojovala. Po druhej jazde som s tým veľmi nerátala, lebo som šla zle a bola som rozladená. Ťukla som hneď prvú bránku, čo nezvyknem. Potom to bolo roztrasené, ani som príliš nevládala. Dúfam, že semifinále bude z mojej strany lepšie,“ povedala Eliška Mintálová. Kajakárky absolvovali prvú jazdu v daždi, pred druhej zrážky ustúpili.

Haššová s dvoma dotykmi

Po druhej kvalifikácii zostali smutné Michaela Haššová aj Elena Kaliská. „Moja prvá jazda až na jednu hrubšiu chybu bola relatívne dobrá, v druhej mi trochu nešla voda a nekĺzalo mi to, ako by som chcela. Nechcem sa však vyhovárať na vodu, mala som ísť trochu rýchlejšie a bolo by to tam,“ zhodnotila pre agentúru SITA dvojnásobná olympijská šampiónka Kaliská.

Michaele Haššovej v druhej kvalifikácii rozhodcovia najprv udelili „päťdesiatku“ na jednej z bránok, neskôr však svoj verdikt revidovali. Mladá reprezentantka však mala dva dotyky s bránkami a skončila až v tretej desiatke.

„V prvej jazde som pokazila stred, pretože som minula bránku a musela som sa vracať. Druhú som šla lepšie, ale ‚erky‘ som mala dosť pomalé. Nejazdí sa mi tu dobre, dlhší čas som tu nebola a mali sme aj málo tréningov,“ poznamenala so smútkom v hlase.

Škáchová je nespokojná s jazdou

V prvej kvalifikácii žien kanoistiek sa do postupujúcej dvadsiatky zo Sloveniek dostala iba Soňa Stanovská zo 17. miesta. Za víťaznou Rakúšankou Nadine Weratschnigovou aj vinou 4 trestných sekúnd zaostala o 14,68 s.

„Som spokojná, že nemusím ísť opravnú jazdu. Môžem sa ísť pripravovať na sobotňajší C2 mix a potom v nedeľu mám semifinále C1. Jazda bola celkom fajn, aj keď som sa nevyhla zaváhaniam,“ povedala Soňa Stanovská.

O šancu kvalifikovať sa do semifinále bojovali Monika Škáchová a Simona Maceková v opravnej jazde a obe úspešne – Škáchová bola ôsma a Maceková desiata. Z druhej kvalifikácie postupovalo desať kanoistiek.

„So svojou jazdou nie som spokojná, pretože mi nevyšiel jeden ťažký úsek a musela som sa vracať. Dúfam, že v semifinále bude moja jazda lepšia,“ povedala Monika Škáchová po druhej kvalifikácii.

Simona Maceková ešte čakala, ako rozhodcovia vyhodnotia niektoré protesty, ktoré by ju mohli odsunúť tesne pod čiaru postupu. „V dolnej časti druhej jazdy som musela dosť riskovať a verila som, že nedostanem dodatočný trest. Jediné, čo ma teraz teší, je, že v nedeľu budem musieť skoro vstávať,“ povedala s úsmevom.

Halčinovi to vyšlo s odretými ušami

Medzi kajakármi si semifinálovú miestenku vypádlovali hneď z prvej kvalifikácie Martin Halčin a Jakub Grigar. „Ťukol som hneď jednotku, takže začiatok nebol dobrý. Vyšlo mi to s odretými ušami. Neobliekol som sa dobre, bolo mi celkom teplo. Som rád, že som tam,“ povedal Martin Halčin pre agentúru SITA.

Najlepší zo Slovákov Jakub Grigar sa pred jazdou necítil ideálne. „Som spokojný s postupom z prvej kvalifikácie. Už pri rozjazde som sa necítil ideálne, to isté som povedal aj trénerovi. Teším sa z postupu a môžem sa pripraviť na nedeľu. Bol by som rád, keby mi to vyšlo na finále, pretože v tomto smere sa celkom trápim. Po Krakove som však dospel k názoru, že je to len šport a netreba si z toho robiť ‚veľkú hlavu‘. Robím to, lebo ma to baví a semifinále si chcem užiť,“ povedal v cieli.

Jakub Stanovský síce nevyužil ani opravnú jazdu sa postup do semifinále K1M, no v Augsburgu ho v nedeľu popoludní čaká hlavná súťaž v extrémnom slalome.

V sobotu sú na programe súťaže kanoistov, kajakárok a kategórie C2 mix, v nedeľu o body do hodnotenia SP zabojujú kanoistky a kajakári.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáEliška MintálováJakub GrigarMarko MirgorodskýMartin HalčinMatej BeňušMichaela HaššováMichal MartikánMonika ŠkáchováSimona MacekováSoňa Stanovská