Z kauzy tunelovania BMG sa stáva nekonečný príbeh

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pachinger
Jeden z exmajiteľov spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia Patrik Pachinger (uprostred). Foto: SITA/Michal Burza

PEZINOK 6. marca (WEBNOVINY) – Stará kauza údajného tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia po prevode na nových majiteľov začína pripomínať nekonečný príbeh, z hlavného obžalovaného, veľkopodnikateľa Jozefa Majského, sa časom stal dôchodca. Na štvrtkovom hlavnom pojednávaní sa prípad opäť nepohol vpred – jeden obžalovaný nemá obhajcu. Kauzu odročili na 5. mája.

Naposledy sa pojednávalo začiatkom novembra 2012 (plánovaný termín 4. februára 2013 zrušili pre chorobu sudcu). Vtedy sa uskutočnil dlho pripravovaný svedecký výsluch bývalého riaditeľa TV NOVA Vladimíra Železného, ale ten cez telemost z budovy štátneho zastupiteľstva žiadne nové informácie k prípadu nebankoviek nepovedal.

Obžalovaný nemá obhajcu

Vo štvrtok proces pred Špecializovaným trestným súdom nemohol pokračovať preto, že obhajca spoluobžalovaného Patrika Pachingera krátko pred plánovaným termínom pojednávania vypovedal klientovi plnú moc a ten si dodnes nového nezvolil.

„Táto skutočnosť ma tiež prekvapila ako aj vás (sudcu, pozn. SITA), nezhodli sme sa po finančnej stránke. Je otázka, či sa dohodnem s týmto obhajcom, alebo ešte budem hovoriť s ďalšími dvoma,“ povedal Patrik Pachinger. Prokurátor na margo vzniknutej situácie poznamenal, že je „veľká náhoda, že práve dnes končí zákonná lehota, tam už si ťažko niečo právne relevantné myslieť“. U Patrika Pachingera v minulosti už viackrát vznikli prekážky, ktoré spôsobili odročovanie. Po jeho PN-kách dal sudca preskúmať jeho zdravotný stav. Prípad odročovali v minulosti aj pre práceneschopnosť spoluobžalovaného Dávida Brtvu.

Prípad teraz dlhšie stál aj pre rozhodovanie najvyššieho súdu o dovolaní spomínaného Dávid Brtva, ktorého súd v minulosti samostatne odsúdil za menší skutok sprenevery z tejto kauzy na päťročné väzenie. V čase, keď o jeho odvolaní voči tomuto verdiktu rozhodoval najvyšší súd, poslal z Česka ospravedlnenku. Súd jeho ospravedlnenie neakceptoval, rozhodol v jeho neprítomnosti a odvolanie zamietol.

Brtva
Foto: SITA/Michal Burza

Obvinený je na slobode

Dávid B najprv s dovolaním uspel – 20. februára 2013 dovolací senát konštatoval, že tak došlo k porušeniu Trestného poriadku, Ústavy SR a tiež Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Dovolací senát tak prikázal odvolaciemu súdu, aby vec znovu prerokoval a rozhodol. NS SR to urobil a 11. apríla 2013 opäť potvrdil rozsudok – Dávid Brtva opäť podal dovolanie, o ktorom rozhodne dovolací senát.

Aktuálne je Dávid Brtva už pár dni na slobode – 21. februára ho podmienečne prepustili z výkonu trestu, dostal štvorročnú skúšobnú lehotu. O prepustenie mohol požiadať po odpykaní si dvoch tretín trestu, pričom, paradoxne, odsedel si ešte viac ako celý päťročný trest. Za mrežami strávil asi sedem rokov, ale časť z toho bola vo väzbe a z nej mu celú dĺžku do výkonu trestu nezarátali.

Tento menší skutok sprenevery oddelili z kauzy údajného tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia na návrh prokurátora ešte v novembri 2010. Išlo v ňom o 5,6 milióna korún (185 886 eur). Odsúdený zaň bol len obžalovaný Dávid Brtva, ktorý si mal začať odpykávať trest ešte v roku 2012. Pretože tak neurobil, Špecializovaný trestný súd v Pezinku na neho vydal európsky aj medzinárodný zatykač. Zadržali ho napokon 14. marca 2012 príslušníci jednotky tzv. Lovcov lebiek na pražskom Smíchove.

,Hra‘ s peniazmi

Podľa obžaloby vybral Dávid Brtva peniaze v jednej z dcérskych spoločností Horizontu – Horizont Investment and Consulting. V tomto prípade prokuratúra tvrdila, že využil plnú moc pôvodného majiteľa nebankoviek Vladimíra Fruniho, ktorá ho oprávňovala popri inom aj na zastupovanie spoločnosti Horizont Investment and Consulting.

Majsky
Foto: SITA/Michal Burza

Dávid Brtva zriadil v banke neobmedzené dispozičné právo pre svedka Ľubomíra V., s ktorým mu sprostredkoval kontakt Peter G. Potom Dávid Brtva prostredníctvom Ľubomíra V., ktorý podľa obžaloby nepoznal účel dispozičného práva, uskutočnil v marci 2002 bezhotovostný prevod sumy 5,6 milióna korún na účet inej spoločnosti zo Žiliny.

Deklaroval ho ako úhradu služby dodávateľa, teda spoločnosti, ktorej poslal peniaze. Podľa prokuratúry to urobil s vedomím, že služby nemajú byť nikdy poskytnuté. Po pár dňoch Ľubomír V. ako formálny konateľ spoločnosti, ktorá dostala peniaze, na pokyn sprostredkovateľa Petra G. vybral prevedenú sumu a odovzdal mu ju.

V samotnej kauze nebankoviek Špeciálny súd odsúdil 27. apríla 2007 za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu okrem Dávida Brtvu aj Jozefa Majského na 12 rokov a Patrika Pachingera na 10 rokov. Dávidovi Brtvovi vymeral súd 11 rokov. Podľa obžaloby spôsobili spoločnostiam BMG Invest a Horizont Slovakia škodu vyše 26,5 milióna eur. Túto podľa prokuratúry spôsobili tak, že údajne manipulovali s pohľadávkami a majetkovými podielmi v niektorých spoločnostiach z portfólia majetku nebankoviek a iných spoločností. Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali. Najvyšší súd SR ho zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dávid BrtvaJozef MajskýPatrik Pachinger
Firmy a inštitúcie BMG Invest a Horizont Slovakia