Z kmeňových buniek spravili bunky pankreasu a čriev

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vedec
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Kmeňové bunky sa dajú pretransformovať na pankreatické beta bunky a taktiež na komplexné vrstvy črevného tkaniva. Dokázali to americkí vedci z Georgetown University a Cincinnati Children’s Hospital Medical Center.

Tím Iana Gallicana z Georgetown University použil na svoj experiment spermatogónie, z ktorých vznikajú spermie. Z týchto buniek vedci vytvorili pluripotentné kmeňové bunky a následne ich pretransformovali na pankreatické beta bunky, ktoré v tele vytvárajú inzulín. Tieto bunky potom transplantovali myšiam s cukrovkou, pričom bunky sa po zákroku začali správať ako normálne beta bunky a produkovali inzulín. Podľa Gallicana, ktorý výsledky tohto výskumu predstavil na stretnutí American Society for Cell Biology vo Philadelphii, môže tento objav viesť k novým typom liečby cukrovky 1. typu. Na transplantáciu by sa mohli použiť pacientove vlastné bunky, pričom táto metóda by mohla fungovať aj u žien, len namiesto spermatogónií by sa použili oocyty.

Druhý významný objav sa podaril vedcom na čele s Jamesom Wellsom zo Cincinnati Children’s Hospital Medical Center, ktorí premenili ľudské embryonálne kmeňové bunky a indukované pluripotentné kmeňové bunky na takzvané organoidy – komplexné vrstvy rôznych typov buniek, ktoré tvoria črevné tkanivo. Tieto organoidy by sa dali využiť pri štúdiu rôznych črevných ochorení a prípadne aj na ich liečbu. Wells a jeho kolegovia o výsledkoch svojho výskumu informovali v časopise Nature.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia