Z. Kučová do 2. kola kvalifikácie US Open

Bez názvu
Zuzana Kučová Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

NEW YORK 25. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Zuzana Kučová postúpila do 2. kola kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 22,6 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II). Skúsená 28-ročná Slovenka nasadená ako dvanásta zdolala v utorkovom súboji 1. kola nenasadenú Američanku Alison Riskeovú za 122 minút 6:3, 4:6, 6:2. V stretnutí sa zrodilo až 14 brejkov, Slovenka vzala o 8 rokov mladšej Američanke podanie osemkrát, o svoje prišla šesťkrát. Staršia zo sestier Kučových (v rebríčku WTA Tour 120.) vyhrala prvý set za 34 minút 6:3 a v druhom viedla 4:3 s brejkom k dobru, no napokon ho prehrala 4:6. V treťom dejstve plnom prelomených podaní sa Kučová vzdialila Riskeovej (156.) z 1:1 na 4:1 a tento náskok už nepustila.

„V prvom sete som zahrala veľmi dobre, často som menila rytmus, dobre podávala a to súperke nevyhovovalo,“ začala s opisom priebehu stretnutia Z. Kučová pre agentúru SITA a ďalej pokračovala: „V druhom a treťom sete mi úplne odišiel servis a ani som sa dostatočne nedržala takticky. Súperka sa chytila a v treťom sete to bol už len boj.“ Dvadsaťročná Američanka Riskeová zaujala v júli na turnaji WTA Tour na tráve v britskom Birminghame prienikom z kvalifikácie až do semifinále, v ktorom nestačila na Rusku Mariu Šarapovovú.

Najbližšou súperkou slovenskej tenistky v trojkolovej kvalifikácii na US Open 2010 bude Češka Petra Cetkovská, ktorá si poradila s Turkyňou Caglou Büyükakcayovou 7:5, 6:4. Kučová má však pochybnosti o tom, či vôbec na zápas nastúpi. „V poslednom geme zápasu s Riskeovou sa mi ozvala achilovka a momentálne na to nemôžem ani stúpiť. Uvidíme, či budem môcť hrať proti Cetkovskej,“ informovala slovenská tenistka.

US Open je jediným z kvarteta grandslamových turnajov, na ktorom si ešte Zuzana Kučová nezahrala vo dvojhre v hlavnej súťaži. Kvalifikácia sa hrá rovnako ako hlavná súťaž v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center v newyorskej lokalite Flushing Meadows a potrvá do piatka. Pôvodne sa mal v utorkovom programe 1. kola kvalifikácie predstaviť aj Karol Beck nasadený ako tretí proti balkánskemu rodákovi reprezentujúcemu Austráliu Marinkovi Matosevicovi. Keďže však pôvodný plán organizátorom výrazne narušil dážď, viacero stretnutí, a medzi nimi aj súboj Becka s Matosevicom, presunuli na ďalší deň. V stredu by sa v úvodnom kole kvalifikácie mali zo Slovákov ukázať aj Kristína Kučová a Martin Kližan.

Právo štartu priamo v hlavnej singlovej súťaži na základe postavenia vo svetovom rebríčku ATP mužov, resp. WTA žien k 19. júlu majú Lukáš Lacko, Daniela Hantuchová, Dominika Cibulková a Magdaléna Rybáriková.