Z Mount Everestu zniesli 11 ton odpadu i štyri ľudské telá

Mount Everest
Foto: ilustračné, SITA/AP.

KÁTHMANDU 5. júna (WebNoviny.sk) – Expedícia, ktorú nepálska vláda poverila vyčistením Mount Everestu, z neho zniesla 11 ton odpadkov aj štyri ľudské telá.

Predstaviteľ tamojšieho ministerstva turizmu Danduraj Ghimire v stredu oznámil, že čističi na svahoch najvyššieho vrchu sveta zbierali rôzny odpad, od obalov potravín, fliaš či plechoviek až po prázdne kyslíkové fľaše, niekoľko týždňov.

Misia bola úspešná

Časť z vyzbieraného odpadu letecky previezli do Káthmandu a v stredu ho počas ceremónie, ktorou sa upratovacia kampaň oficiálne skončila, odovzdali smetiarom.

Podľa úradov bola misia úspešná. Na Evereste je však stále veľa odpadu, ktorý treba odstrániť. Koľko odpadu je na 8 848 metrov vysokom vrchole, však nikto nevie odhadnúť. Väčšinu zo spomínaných odpadkov vyzbierali v druhom a treťom výškovom tábore.

Štyri telá odkryl roztápajúci sa sneh

Ghimire vysvetlil, že nájdené štyri telá odkryl roztápajúci sa sneh. Členovia expedície ich zniesli do základného tábora, odkiaľ ich letecky previezli do nemocnice v Káthmandu na identifikáciu. Od roku 1953 si Mount Everest vyžiadal životy viac ako 300 horolezcov. Koľko tiel je ešte stále na hore, nie je známe.

Každý rok na jar strávia na Evereste niekoľko týždňov stovky horolezcov, ich sprievodcov a nosičov. V období medzi marcom a májom v základnom tábore, ktorý sa nachádza vo výške 5 300 metrov nad morom, vzniká stanové mesto.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom