Z obehu vlani stiahli státisíce falošných eurobankoviek

Policajti spravili záťah, našli drogy aj falošné peniaze
Drogy a falošné bankovky zaistili kriminalisti pri niekoľko týždňov pripravovanej akcii v Trenčianskom kraji. Bratislava, 19. máj 2014. Foto: SITA/KR PZ Trenčín

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – V minulom roku stiahli z obehu približne 684 tisíc falošných eurových bankoviek. V medziročnom porovnaní je to pokles o takmer 24 %. V druhom polroku to bolo 353 tisíc falošných eurobankoviek.

Je to mierny 6,6-percentný nárast oproti prvému polroku 2016 a o 20,7 % menej ako v druhom polroku 2015. Ako ďalej vyplýva z vyhlásenia Európskej centrálnej banky, v porovnaní s rastúcim počtom pravých bankoviek v obehu, kedy ich v druhom polroku bolo viac ako 19 miliárd, zostáva počet falzifikátov veľmi nízky.

Najčastejšie falšovanou bankovkou je podľa Európskej centrálnej banky dvadsaťeurovka a päťdesiateurovka. V porovnaní s údajmi za prvý polrok 2016 sa podiel falošných bankoviek nominálnej hodnoty 20 eur zvýšil a podiel falošných 50-eurových bankoviek klesol. Spolu predstavovali 80,3 % celkového počtu falzifikátov. Väčšinu falzifikátov, teda 93,6 %, odhalili v krajinách eurozóny.

Nová bankovka v nominálnej hodnote 50 eur, vybavená inovatívnymi ochrannými prvkami, bude uvedená do obehu 4. apríla 2017. Výrobcom a dodávateľom zariadení na spracovanie a overovanie pravosti bankoviek bude eurosystém aj naďalej poskytovať podporu pri prispôsobovaní ich zariadení na novú bankovku. Prevádzkovatelia a majitelia zariadení, ktoré túto bankovku zatiaľ nedokážu spracovať, by sa mali podľa Európskej centrálnej banky bezodkladne obrátiť na svojho dodávateľa, resp. výrobcu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka