Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Začali sa voľby, Slováci vyberú zástupcov do europarlamentu
Pohľad na volebnú urnu pre Voľby do Európskeho parlamentu 2014 vo volebnej miestnosti na ZŠ Kulíšková v MČ Bratislava - Ružinov. Bratislava, 24. máj 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Z odmeny za prácu vo volebnej komisii sa odvody neplatia

BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) – Predsedovia volebných komisií, členovia a ani zapisovatelia volebných komisií nemajú na účely sociálneho poistenia postavenie zamestnanca.

„Obec ich z dôvodu vyplatenia odmeny neprihlasuje do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ktorý vedie Sociálna poisťovňa, a z vyplatenej odmeny neodvádza poistné na sociálne poistenie,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Odmena za výkon funkcie predsedu, člena a zapisovateľa volebnej komisie totiž nie je príjmom zo závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov, ktoré zakladajú postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia. Tieto osoby ani obce tak podľa Višvádera nemajú voči Sociálnej poisťovni ani žiadne oznamovacie povinnosti.

Od začiatku tohto roka sa z odmien za účasť vo volebnej komisii neplatia ani zdravotné odvody. „Zmenu sme privítali, keďže administratívna náročnosť prihlasovania a odhlasovania do zdravotnej poisťovne bola vyššia ako finančný efekt,“ uviedol pre agentúru SITA PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Odporúčané články

Svedok potvrdil kupovanie voličských hlasov v obci Lomnička Najvernejší po voľbách ostali voliči Kotlebovej ĽSNS

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...