Z okupantov veteráni? Český prezident Zeman označil ruský návrh zákona za drzú provokáciu

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

PRAHA 13. júna (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman si vo štvrtok pozval ruského veľvyslanca Alexandra Zmejevského, aby mu oznámil nesúhlas s pripravovanou novelou zákona, ktorá by urobila z okupačných vojsk z augusta 1968 vojnových veteránov.

Považuje ju za „drzú provokáciu“. Zmejevský tvrdí, že Rusko sa drží pozícií z česko-ruskej dohody z roku 1993, informuje český portál Novinky.cz.

„Prezident republiky označil pripravovaný zákon o veteránoch z roku 1968 za drzú provokáciu Českej republiky i jeho osobne. Dôrazne oznámil veľvyslancovi Ruskej federácie, že v prípade prijatia tohto zákona možno očakávať dlhodobé vážne negatívne dopady na vzťahy medzi RF a ČR,“ oznámil po rokovaní hovorca Hradu Jiří Ovčáček.

Zmejevskij tvrdí, že Rusko sa drží pozícií dohody medzi oboma krajinami, ktorá okupáciu z roku 1968 odsudzuje. Moskva podľa neho nemieni na tomto stanovisku nič meniť. Pripomenul, že k dohode sa prihlásil v roku 2006 aj ruský prezident Vladimir Putin.

Návrh už skôr odsúdilo české ministerstvo zahraničia, ktoré pripomenulo, že okupácia Československa vojskami piatich štátov Varšavskej zmluvy na čele so sovietskou armádou bola v rozpore s medzinárodným právom i vôľou československých občanov, doplnili Novinky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman